کد مطلب : 59483 / تاریخ ثبت : 1396/12/20 12:36

قبرستان خالد نبی؛ در مفصل تاریخ و اسطوره

قبرستان خالد نبی در استان گلستان یکی از قدیمی ترین و عجیب ترین قبرستان کهن جهان است؛ اما به دلیل کم لطفی مسؤولان سازمان میراث فرهنگی و همچنین نگاه غیرعلمی برخی از مردم، توجه چندانی به آن نمی شود

بر اساس خبرگزاری ها گویا میراث فرهنگی قول داده بود دور این محوطه تاریخی  فنس بکشد، نگهبانی در محوطه مستقر شود و سنگ قبرهای خاص تاریخی قبرستان "خالدنبی" را برای حضورگردشگران ساماندهی کنند، اما نه تنها بعد از گذشت پنج ماه، هیچ اتفاقی نیفتاده بلکه حالا سنگ‌قبرها ابزاری برای استفاده‌های غیرمعمول در این قبرستان تاریخی شده‌اند!

امروز بعد از گذشت چند ماه، نه تنها در بخشهایی که  آتش‌دچار آتش شده بود، بلکه در فضایی وسیع‌تر وضعیت قبرها بسیار نابسامان است؛ این‌ها را می‌توان به راحتی از فیلم‌ها و عکس‌هایی فهمید، که کمتر از یک هفته‌ی گذشته ثبت شده‌اند.

متأسفانه گردشگران داخلی نیز برخوردار مناسبی با این آثار منحصر به فرد تاریخی ندارند. استفاده از سنگ قبرها در استقرارِ کانکس و قرار گرفتن آن‌ها زیر پایه‌های کانکسِ نگهبان، حفاری‌هایی که برای انجام فنس‌کشی در محوطه انجام شده‌اند اما فقط مصالح این کار فقط در فضای اطراف قبرستان پراکنده شده و هیچ خبری از فنس‌کشی دور قبرستان نیست.

استفاده از تکه‌های سنگ قبر برای پختن کباب در محوطه و از سوی دیگر متصل کردن سنگ قبرها به زمین به شکل های نامناسب و یا با استفاده از ملات غیربومی و همچنین تخریب عمدی این آثار از تهدیدات بزرگ این قبرستان محسوب می شود.

کانکسی برای استقرار نگهبان در یک نقطه از قبرستان قرار داده‌اند، اما به نظر می‌رسد نگهبانی که حدود شش ماه است حقوق خود را نگرفته تمایلی برای انجام وظیفه خود به طور کامل ندارد و فقط روزی چندبار از محوطه بازدید می‌کند ودر شب هیچ نگهبانی برای جلوگیری از بروز هر اتفاقی آن هم در محوطه‌ای به این گستردگی  و پراکندگی سنگ قبرها، نگهبانی نمی‌دهد. از طرف دیگر، سرویس بهداشتی مناسبی برای استفاده گردشگران وجود ندارد، به اندازه‌ای که برخی گردشگران خارجی برای حضور در این فضا قرص ضد ادرار استفاده می‌کنند تا نیاز به توالت نداشته باشند.
با این وجود مسیر غیراصولی و آسفالت نشده‌ی قبرستان خالد نبی راه را برای حضورگردشگران سخت کرده است.

نام قبرستان خالد نبی را در کتاب‌های معتبر گردشگری خارجی مانند  ( Lonely planet )) ثبت کرده‌اند؛ علی رغم اینکه از نگاه دولتی این قبرستان یک تفریحگاه غیررسمی است، تعداد گردشگران خارجی و داخلی که به این نقطه سفر می‌کنند بسیار بیشتر است.

با توجه به اینکه از لحاظ شکل و هنر آثار باقیمانده در این مکان بسیار اعجاب آور و منحصر به فرد است، در صورت کاوش و از سرگیری تحقیقات باستان شناسی و تبیین نظری و اسطوره شناسی این آثار؛ گوشه های تاریک دیگری از تاریخ و عقاید و مذاهب ایران زمین روشن خواهد شد.
گفتنی است این قبرستان تاریخی در استان گلستان، شهرستان گنبدکاووس، بعد از روستای «تمرقره قوزی» واقع شده است.علی شهبازی
.چاپ مطلب
قبرستان خالد نبی باستانی
تعداد دفعات مشاهده شده : 311
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید