کد مطلب : 59480 / تاریخ ثبت : 1396/12/20 10:00

دیه براساس شرایط اقتصادی جامعه تعیین شود

دیه ۲۳۱ میلیون تومانی منجر به افزایش زندانیان می شود

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: میزان ۲۳۱ میلیون تومانی دیه به افزایش زندانیان غیرعمد منجر می شود

یحیی کمالی پور در گفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، درخصوص اعلام دیه در سال 97 به میزان 231 میلیون تومان گفت: در قانون مجازات اسلامی برای دیه میزان ریالی تعیین نشده است، بلکه براساس قیمت شتر، گاو و گوسفند میزان دیه تعیین می شود؛ اما باید توجه کرد که میزان دیه باید براساس میزان تورم در کشور افزایش پیدا کند.
 
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه دیه 231 میلیون تومانی به طورحتم به حجم زندانیان غیرعمد درکشور اضافه می کند، افزود: افرادی که بنا به هردلیلی به پرداخت دیه محکوم شوند، با توجه به شرایط فعلی جامعه توان پرداخت چنین پولی را نخواهند داشت؛ ضمن اینکه شرایط اقتصادی حاکم برجامعه به نحوی است که مردم با مشکلات عدیده ای روبه رو هستند.
 
وی با بیان اینکه دیه 231 میلیون تومان رقم بسیار سرسام آوری است، تصریح کرد: رقم دیه بسیار بالا است، به طور حتم پرداخت چنین رقمی از سوی افراد امکان پذیر نیست؛ این میزان دیه با شرایط اقتصادی جامعه همخوانی ندارد، البته قتل عمد دیه نداشته و فردمجرم قصاص شده و برای جرائم عمدی هم فرد قصاص می شود، تنها برای جرائم شبه عمدی و خطای محض فردباید دیه پرداخت شود؛ زیرا افرادسوء نیت مجرمانه ندارد.
 
عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: به طورحتم برای تعیین میزان دیه بایدبه جای توجه به موارد 6 گانه درقانون مجازات اسلامی به شرایط اقتصادی مردم توجه کرد. /

.چاپ مطلب
دیه افزایش زندانیان شرایط اقتصادی
تعداد دفعات مشاهده شده : 109
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید