کد مطلب : 59456 / تاریخ ثبت : 1396/12/19 11:44

تهران 448 مخزن اضطراري آب كم دارد! / 500‌ ميليارد تومان براي ساخت مخازن دخيره آب نياز است

مديرعامل شركت آب و فاضلاب با بيان اينكه تهران به 450 مخزن آب اضطراري نياز دارد، گفت: تا كنون جلساتي را با شهرداري و شوراي شهر به ويژه كميته محيط زيست داشته‌ايم و آن ها نيز قول مساعد براي كمك به تامين منابع مالي براي انجام اين پروژ داده اند

مديرعامل شركت آب و فاضلاب تهران در گفتگو با شهردارآنلاين از نياز تهران به 450 مخزن آب اضطراري خبر داد. به گفته او با مطالعات انجام شده توسط 6 شركت زير مجموعه آب و فاضلاب، مناطق مورد نظر مكان‌يابي شده اند.

 محمد پرورش ادامه داد:« در اين طرح براي نصب مخازن آب اضطراري در مناطق مشخص شده به اعتبار 450 تا 500‌ ميليارد توماني نياز است در حال حاضر دو مخزن در نقطه پارك شهر و زرگنده به‌صورت آزمايشي  نصب شده است. در واقع بايد گفت كه خرداد امسال نخستين مخزن و سامانه آبرساني اضطراري كشور در منطقه يك تهران به بهره‌برداري رسيد.»

 وي ادامه داد:« اين دو مخزن 100‌هزار ليتر ظرفيت دارند و براي بروز حوادث طبيعي طراحي شده‌اند و در شرايط بحراني در سه روز ابتدايي آب مورد نياز حدود ١١‌هزار نفر را تامين مي‌كنند. با اين حال بايد تعداد مخازن ذخيره آب اضطراري افزايش يابد تا تسهيلات بيشتري را در اختيار پايتخت نشينان قرار دهد. همچنين مكان يابي‌ها به صورتي انجام شده است تا در سه روز ابتدايي حادثه كه اغلب آبرساني به شهر ها دچار مشكل است هر شخص در فاصله نهايت هزار متري بتواند به اين مخزن ها دسترسي داشته باشد.»

پرورش با بيان اينكه كشورهاي زيادي چنين مخازني را براي مواقع اضطراري در نظر نگرفته‌اند، گفت:« آنچه كه اين روزها در رسانه ها مبني بر اينكه پس از 16 سال صاحب مخازن آب اضطراري شده‌ايم صحيح نيست، در سال هاي گذشته بحث مطالعات مطرح بوده و از طرف ديگر براي ساخت اين مخازن بايد منابع مالي تامين مي‌شد.»

وي افزود:« شركت آب و فاضلاب با منابعي كه در اختيار دارد، اقدام به ساخت 30 مخزن اضطراري خواهد كرد، كه اغلب اين مخازن در محدوده‌اي پايين تر از خيابان انقلاب قرار خواهند داشت؛ چراكه مخارن بزرگ و بتني تهران اغلب در نقاط شمالي قرار دارند از اين حيث محله هاي پايين تر خيابان انقلاب نياز بيشتري به اين مخازن خواهند داشت.»

او تأكيد كرد:« در واقع چنين مخازني تنها در كشور ژاپن پيش‌بيني شده است، آنچه كه امروز ما تلاش مي‌كنيم تا در تهران فراهم شود پيش از اين در سند جايكا آمده بود و ما نيز مطالعاتي علاوه بر آن انجام داديم.»

مدير عامل شركت آب و فاضلاب تهران همچنين با بيان اينكه شوراي شهر پيگير انجام اين طرح است، ادامه داد:« تا كنون جلساتي را با شهرداري و شوراي شهر به ويژه كميته محيط زيست داشته‌ايم و آن ها نيز قول مساعد براي كمك به تامين منابع مالي براي انجام اين پروژ داده‌اند.»

گفتني است، براساس آمارها براي ساخت مخازن آب اضطراري مورد نياز تهران به 450 تا 500‌ ميليارد تومان اعتبار نياز است. همچنين هفته گذشته رئيس شوراي شهر تهران همزمان با افتتاح مخزن اضطراري آب تهران در پارك شهر گفت:« بايد در زمان بروز حادثه آب شرب مردم را در روزهاي اوليه تهيه كنيم و در پازل مديريت بحران به خوبي جا داده شود. در زمان‌هايي كه حادثه داريم خيلي از مسائل سريع مطرح مي‌شود و به همان سرعت فراموش مي‌شود.»

هاشمي ادامه داد:« در همه شهرها جزيره‌ايي تصميم‌گيري مي‌شود و خبري از مديريت يكپارچه نيست. وقتي در زمان اجرا و تحويل پروژه‌اي دچار خسران و عقب ‌ماندگي مي‌شويم و به نتيجه نمي‌‌رسد به اعتماد مردم صدمه زيادي وارد مي‌‌شود.»
 

رئيس شوراي شهر تهران يادآور شد:« شهرداري تهران در شركت آبفا سهام دارد و بايد آقاي نجفي از جايگاه مديريتي خود براي ايجاد اين مخازن استفاده كند. ما در حين انجام پروژه مشكل داريم چه برسد به زمان وقوع زلزله.»
شهردار آنلاین
.چاپ مطلب
کمبود تهران
تعداد دفعات مشاهده شده : 415
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید