کد مطلب : 58997 / تاریخ ثبت : 1396/11/21 19:53

تن دادن به بدهی های بیشتر در شهرداری کرج:

میراث بدهی های معوقه و نزاریِ مدیریت شهری

علاوه بر چالش های متداول پیش روی شهرداری کرج برای درآمدزایی و تأمین منابع مالی پایدار، برخی مشکلات اساسی دیگری مثل بدهی های معوقه و تلنبار شده نیز وجود دارد که از این جهت، نیاز به رتق و فتق فوری احساس می شود و گویا مدیریت شهری اعم از شورا و شهرداری هنوز راه گریزی از این مسائل پیدا نکرده است

حدود یک هفته پیش مهندسان شرکت مشاوره ای «ایمن تقاطع» که حدود دو سال با شهرداری کرج قرارداد همکاری منعقد کرده بودند، برای گرفتن مطالبات یکساله در ساختمان شورا حاضر شده بودند. رئیس شورای کرج، در دیدار با آنها گفته بود که« متأسفانه شهرداری به علت نداشتن بودجه کافی، برخی از پروژه هایی که ضرورت اجرا ندارند را حذف کرده است.» فرج الله ایلیات نیز گفت:« مهندسان شرکت پیمانکار ایمن تقاطع یکی از چندین طلبکار شهرداری هستند؛ اما در حال حاضر تمام 50 میلیارد درآمد شهرداری، صرف هزینه های جاری شهرداری می شود و هیچ درآمد مازادی برای معوقات وجود ندارد.»
از سوی دیگر، محمد احمدی عنوان کرده بود که« به ناچار برای پرداخت برخی مطالبات از تسهیلات بانک شهر استفاده خواهیم کرد؛ اما متأسفانه طبق مقررات، این بانک درصدی از این تسهیلات را از شهرداری و شرکت پیمانکار کسر می کند.» طرح این مشکلات بار دیگر باعث شد که برخی «شنیدن زمزمه های ورشکستگی در مدیریت شهری» کرج را مطرح کنند.
در واقع استفاده از راهکارهای سهل الوصل و دم دستی یکی از روش های مدیریت پیشین کرج نیز بود؛ راهی که اغلب اعضای شورای پنجم شهر کرج از ابتدای کار با آن مخالف بودند. گویا پیچیدگی مسائل اقتصادی شهرداری کرج و گسیختگی در مکانیزم درآمدزایی ها باعث شده است علی رغم عملکرد مطالبه گرانه و پرسنده ی شورا، باز روند اجرایی مدیریت شهری درگیر همان روش های پیشین باشد. پیشنهاد دریافت وام برای پرداخت بدهی ها که خود به دامنه ی بدهی ها می افزاید، از سوی فرج الله ایلیات نشانه ی این است که مدیریت جدید شهر کرج همچنان درگیر رویّه ها و رویکردهایی است که ناکارآمدی آن از پیش ثابت شده است.
 
هیچ پروژه ای کنار گذاشته نمی شود
مضاف بر این، رئیس شورای شهر کرج در گفتگو با خبرنگار شبکه خبری البرز تأکید کرد که «شهرداری به هر شکلی که هست، باید معوقات بدهی خود را پرداخت کند»؛ اما حتی پیشنهاد کوتاه مدتی نیز ارائه نداد. به نظر می آید که راهکارهای شورای شهر کرج با گذشت 8 ماه از آغاز کار، چندان اثر عمیقی در رفع مشکلات شهرداری نداشته است.
به گزارش شبکه خبری البرز، رئیس شورای شهر کرج درباره ی حذف شدن پروژه هایی که ضرورت اجرایی ندارند؛ عنوان کرد:« این به آن معناست که در دو ماه پایانی سال پروژه هایی که اولویت دارند و درصد بالایی از کارشان انجام شده و مردم انتظار دارند به بهره برداری برسد، باید تلاش گردد که در اولویت تکمیل قرار بگیرند. نمونه اش تکمیل پروژه هایی مثل پل حصارک(که نه تنها کرجی ها و کمالشهری ها بلکه استان های دیگر نیز استفاده خواهند کرد) و میدان سپاه و زیرگذر ولیعصر( که در منطقه کم برخوردار قرار گرفته) و پارک ایرانی و غیره که شهرداری باید طی این هفته و هفته آینده روی این پروژه ها تمرکز کند. تا در فرصت های بعدی بشود به پروژه هایی پرداخت که یا شروع نشده یا کمتر کار شده اند؛ ولی هیچ پروژه ای کنار گذاشته نمی شود.»
نبیونی درباره ی پیشنهاد پرداخت بدهی های شهرداری از طریق بانک شهر هم گفت:« به هر حال باید طلب معوقه ی پیمانکارانی که نیروی اجرایی، مهندسی و خدماتی دارند، به نحوی پرداخت گردد تا شب عید دچار مشکل نشوند؛ مثل مهندسان شرکت مشاوره ای «ایمن تقاطع» که دو بار به شورا مراجعه کردند و پیگیری ها هم انجام شد. شورا در تلاش است که شهرداری به هر نحوی که امکان پذیر است، منابع مالی این نوع مطالبات را تأمین کند و این جزو اولویت هایی که شهرداری باید انجام بدهد.»
دریافت وام یک راهکار کوتاه مدت است
فرج الله ایلیات نیز درباره ی این نوع پروژه ها؛ مسأله ی اولویت آنها را مطرح کرد و گفت:« معنای این حرف این نیست که بعضی از این پروژه ها حذف می شود. یعنی سعی برآنست که پروژه هایی که نیمه کاره اند در اسرع وقت تکمیل گردند.»
ایلیات در توضیح پیشنهاد پرداخت بدهی های شهرداری از طریق دریافت وام از بانک شهر اظهار کرد:« این پیشنهاد به عنوان یک طرح یا پیشنهاد کوتاه مدت(مثلاً شش ماهه یا یکساله) ارائه گردید و این به معنای آن نیست که این تنها راه خروج از معضل کسر بودجه در شهرداری است.»
این عضو شورای شهر کرج تأکید کرد:« واقعیت این است که شهرداری دچار کمبود منابع مالی است و برای کسب درآمدهای پایدار در بلندمدت نیز راهکارهایی از سوی شورا در قالب بسته های پیشنهادی به شهرداری ارائه گردیده است. این پیشنهادها شامل ایجاد منابع درآمدی جایگزین روشهای متداول موجود در شهرداری به جای افزایش و فروش تراکم، جلب مشارکت مردمی در جذب سرمایه گذاری و فروش اوراق و غیره را شامل می شود که همه طرح های بلند مدت محسوب می گردند.»
رفتن به سمت تسهیلات بانکی از سر ناچاری است
عباس زارع رئیس کمسیون برنامه و بودجه شورای کرج نیز در این باره به شبکه خبری البرز گفت:« به طور کلی وضعیت درآمدهای متداولی که در شهرهای ایران بوده، مناسب نیست و این شرایط، مربوط به کرج هم نیست. تاکنون درآمدهای متداول اغلب شهرها، بیشتر وابسته به صنعت ساخت و ساز بوده است. امروز نیز عوارض مربوط به ساخت و ساز به دلیل مشکلاتی که در اقتصاد کلان کشور به وجود آمده است، این صنعت در رکود نسبی قرار گرفته و افت شدیدی در منابع درآمدی شهرها به وجود آورده است. باید گفت که کرج نیز شدیداً گرفتار این مشکل است. برای برون رفت از این وضعیت شهرها ناچار شدند به سمت و سوی تسهیلات بروند.»
زارع اضافه کرد:« شهر کرج در سال های قبل 400 میلیارد تسهیلات از بانک شهر اخذ کرده است و در این جهت سالانه 70 الی 80 میلیارد تومان هزینه ی تأمین مالی پرداخت می کنیم و متأسفانه هنوز هم مسیری برای بازپرداخت آن نداریم.»
 
کرج گرفتار خام فروشی است
زارع در ریشه یابی این مسائل اظهار نمود:« در شهرها گرفتار خام فروشی هستیم؛ رویه ای که در اقتصاد کلان کشور هم به خاطروابستگی به نفت مرسوم است. ما باید تلاش کنیم وابستگی مان را به تراکم فروشی و فضافروشی و ساخت و ساز کاهش بدهیم.»
زارع علاوه بر این ها، بدهی های معوقه را یکی از چالش های بزرگ شهرداری کرج خواند و گفت:« در حال بررسی هستیم که چه روش هایی را می توان برای پشت سر نهادن آن در پیش گرفت، البته گزینه هایی مثل دریافت وام از بانک شهر و تهاتر و فروش زمین و غیره را روی میز داریم و در این زمینه ها در حال مذاکره با بانک شهر هستیم.»
زارع درباره ی فرآیند دریافت وام از بانک شهر افزود:« باید پروژه های عمرانی ( با هر روش تأمین مالی اجرا می کنیم) یا وام هایی که دریافت می کنیم، به جهتی پیش ببریم که برای شهر ارزش افزوده ایجاد کند؛ نه اینکه تنها به عنوان یک بدهی مطرح گردد و در صورت معوقه شدن آن، بر مشکلات شهر افزوده شود و هزینه های اضافی در تعهد مدیریت شهری بماند.»
***
انسجام‌بخشی به مکانیزم درآمدی شهرداری‌ها، افزایش درآمدهای پایدار و جایگزینی وابستگی به منابع درآمدی ناپایدار از جمله فروش تراکم یا صدور پروانه ساختمانی و همچنین شفاف‌سازی کمک‌های دولت، از مهم‌ترین اهدافی است که شورای پنجم کرج باید مدنظر داشته باشد. از طرف دیگر، دایر کردن «نظام‌های مالیاتی پیشرفته»، «مکانیزم‌های کارآمد دریافت عوارض»، «ساختارهای جدید ارائه خدمات و دریافت جرایم» و همچنین « انتشار اوراق قرضه شهری» از راهکارهایی است که می تواند در این وضعیت به داد شهرداری کرج برسد. هرچند همه ی این روش ها، مورد قبول شورای کنونی نیز است؛ اما مسأله ی شهرداری کرج فقط مربوط به چشم انداز آینده نیست؛ بلکه مشکلات و بدهی ها و معوقات تلنبار شده نیز که میراث سوء مدیریت های پیشین است، خود یکی از چالش های کنونی شهرداری کرج است. چنان که از صحبت های این سه عضو شورا برمی آید، شورای شهر کرج «به ناچار» هنوز راه حل مطمئنی برای گذر از این مسائل(غیر از تهاتر، دریافت وام و افزودن به بدهی ها) نیافته است.  


علی شهبازی
.چاپ مطلب
شهرداری کرج بدهی معوقه وام
تعداد دفعات مشاهده شده : 683
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید