کد مطلب : 58855 / تاریخ ثبت : 1396/11/14 10:55

در غیاب وجه نظارتی شورای شهر کرج؛

شهردار یا گزارشگر؟ مسأله روزمرگی‌ست

آیا شورای شهر کرج در یک وضعیت اقناعی، منکوب گزارش‌گری آقای شهردار شده و ابزار «نظارت» را زیر سنگ روزمرگی گذاشته یا خواهد توانست بعد از گذشت سال اول و فروکش‌کردن هیجان صندلی نمایندگی، این بُعد مهم در "مدیریتی روبه آینده" را در خود تقویت کند؟

‌سطح مدیریت، عجین شده با برنامه است؛ برنامه‌ای که برحسب طرح‌های توسعه، "آنچه هست" را به "آنچه باید باشد" نزدیک می‌کند. بر همین مبناست که "استاندارد"ها در هر عرصه‌ای مفهوم می‌یابند؛ معیاری که الگوی حرکتِ روبه جلو را پیش پای مدیریتی که به آینده می‌اندیشد، می‌گذارد.

اما پاشنه‌ی آشیل سطح مدیریتی آنجاست که برنامه، یا قابلیت اجرایی خود را از دست می‌دهد؛ بدین معنا که جلوتر از وضع موجود و در چشم‌اندازی آرمانی می‌ایستد و یا چنان واپس‌گراست که دستش از رفع نیازهای حال‌حاضر خالی‌ست.

اینگونه می‌شود که در برخی حوزه‌ها چون طرح‌های زیست‌محیطی یا سرمایه‌گذاری، این روزها در صحن شورای شهر کرج با اعترافات تلویحی یا تصریحی مواجهیم؛ وقتی که شهردار کرج اعلام می‌کند، هنوز به روشی جهت تغییر رویکرد نرسیده است یا "غدیر مهدوی کلیشمی"، عضو شورای شهر می‌گوید: هنوز در شهرداری کرج طرح توجیهی سرمایه‌گذاری وجود ندارد. مهدوی در بیست و نهمین جلسه‌ی رسمی شورای شهر گفت: «موارد متعددی دیده‌ام که پروپوزال می‌نویسند و نصف‌سال را به میلادی و نصف دیگر را به شمسی قيد مي‌كنند. یا اعداد را از دلار به ریال نمی‌توانند تبدیل کنند»؛ وضعی که در غیاب الفبای تعامل با سرمایه‌گذاران، از فرط کُمیک‌بودن، تراژیک است.

اما از این بدتر، وقتی‌ست که سطح مدیریتی، آن هم در حد مدیریت شهری یک کلانشهر، به سطح گزارشگری تقلیل پیدا می‌کند و جز گزارش آنچه موجود است، و فهرست‌کردن بدیهی‌ترین و عیان‌ترین مشکلات و همین‌طور فعالیت در حیطه‌ی وظایف ذاتی در غیاب هر برنامه‌ای، فرصت‌سوزی می‌کند. متأسفانه باید گفت شهرداری کرج، وارد این چرخه‌ی روزمرگی شده است.

شهردار کرج در جلسه‌ی شورای معاونین در حد و اندازه‌ی یک گزارشگر ظاهر شد. "نصیری" به توصیف وضع موجود درحالی پرداخت که روی دیگر سکه نیز در میان گزارش‌دهی وی عیان بود؛ عجز برنامه‌ریزی و برنامه‌محوری!

عباراتی چون: «زیرساخت‌های حمل و نقل در شهر کرج بسیار ضعیف است؛ باید برای رساندن این حوزه‌ی مهم به جایگاه واقعی برنامه‌ریزی کرد» یا «مدیریت سنتی جوابگوی عبور از مشکلات و مسائل شهری نیست» و «تا رسیدن به رضایت‌مندی مردم از اقدامات مدیریت شهری فاصله‌ی زیادی وجود دارد»، مصادیقی از تقلیل سطح مدیریتی به سطح گزارشگری‌ست.

این لایه‌ی نازلِ ضدمدیریتی را می‌توان در عملکرد تیم شهرداری کرج بعد از برفی که وضع شهر را بحرانی کرد، نیز به عینه دید.

وصف فعالیت مدیریت بحران در حد گزارش‌دهی از وظایف ذاتی شهرداری تقلیل یافت که مصادیق آن را به وفور می‌توان در "کانال رسمی مدیریت شهری کرج" دنبال کرد؛ انتشار عکس‌نوشته‌هایی چون: «هم‌اکنون؛ سرويس‌دهی ناوگان اتوبوس‌های درون‌شهری در پايانه‌ی شهيد سلطاني و پل‌‌فردیس» و یا "«تمرکز معاونت حمل و نقل و ترافیک به ارائه‌ی خدمات واقعی به شهروندان کرجی‌ست» و‌ «به همت سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری؛ درختان کرج از سنگینی برف سبک شدند» و... رویکرد خطرناکی‌ست که نه‌تنها چشم‌انداز توسعه‌ی شهر را مخدوش می‌کند؛ بلکه امید به آینده در افق برنامه‌ریزی‌های کوتاه، میان و بلندمدت را در زاویه‌ی تاریک روزمرگی می‌کُشد.

در این میان باید جدی‌تر به پای وجه نظارتی شورا پیچید؛ آیا شورای شهر کرج در یک وضعیت اقناعی، منکوب گزارش‌گری آقای شهردار شده و ابزار پرسش، خواست، مطالبه، توضیح‌خواهی و طرح‌دهی را زیر سنگ روزمرگی گذاشته یا خواهد توانست بعد از گذشت سال اول و فروکش‌کردن هیجان صندلی نمایندگی، این بُعد مهم در "مدیریتی روبه آینده" را در خود تقویت کند؟ وجهی که اگر ذره‌بین‌اش را رو به شهرداری نگیرد، خود در محاق روزمرگی گرفتار می‌شود و صدای شهر را باید از هاویه‌ای روبه گذشته با شهرنشینانی که بیش از پیش در عمق تاریکی فرو می‌روند، بشنویم.

در پایان، ذکر یک نکته خالی از فایده نیست و آن فراهم‌سازی کانال‌های انتقال تجربه است؛ ردّی که در میان ادوار مختلف شورای شهر همواره بی‌رنگ بوده است.

شورای دور پنجم تنها باید زمانی رو به گذشته بایستد که بخواهد به آنچه بر شهر رفت و آنچه با شهر کردند، نگاه کند؛ و باید پرسید: کدام یک از اعضای شورا تاکنون با فردی از شورای دور سوم و چهارم مراوده داشته و دلایل شکست روایت «نظارت» در متن شورا را روی دایره‌ی انتقال تجربه ریخته است؟
متأسفانه باید گفت: چراغ‌های رابطه‌ هنوز تاریک است!

آرزو رضایی مجاز
.چاپ مطلب
شورای شهر کرج نظارت عملکرد شهردار کرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 522
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید