کد مطلب : 58814 / تاریخ ثبت : 1396/11/11 19:14

استخدامی‌هاي تازه‌نفس آموزش و پرورش نقره‌داغ شدند؛

آقای وزیر، لطفاً کمک!

پس از اعلام نتایج نهایی، درب‌ دفترخانه، پلیس+۱۰، درمانگاه و سپس دانشگاه به روی پذيرفته‌شدگان گشوده شد؛ هزارتویی که معلم‌های آتی، نم‌نمک وارد دوره‌ی آموزشی شوند؛ اما این تمام ماجرا نبود...

پرداخت ۳۳/۰۰۰ تومان، اولین بلیط ورود به "آزمون استخدام پیمانی شهریورماه۱۳۹۶ دستگاه‌های اجرایی" بود؛ آزمونی که برخلاف میل وزارت آموزش و پرورش (به‌خاطر پروسه‌ی طولانی جذب در این سیستم) یک کاسه برگزار شد و ۴ماه بعد قبول‌شدگان‌اش را وارد بوروکراسی‌ای کرد که علاوه‌بر مراحل متعددی که باید پشت سر می‌گذاشتند، شیره‌ی جیب‌شان را هم مکید؛ داوطلبینی که اکثراً بیکارند و به درِ باغ سبز یک استخدام همیشگی ضمن فعاليت فرهنگي، دل‌بسته‌اند.

گذار از آزمون جامع، پذیرفته‌شدگان را وارد فاز دوم گزینش (مصاحبه‌ی علمی) و بررسی صلاحیت‌های عمومی از منظر پزشکی کرد؛ پیش‌مرحله‌ای که قبولی‌ها را به ماز گزینش عقیدتی-سیاسی و همین‌طور تحقیقات محلی سپرد.

پس از اعلام نتایج نهایی نیز، درب‌های دفترخانه‌ی اسناد رسمی، پلیس+۱۰، درمانگاه جهت آزمایشات پاراکلینیکی و سپس دانشگاه فرهنگیان یا شهید رجایی، به روی آنها گشوده شد؛ هزارتویی که شهریور۹۶ را به بهمن‌ماه رساند تا معلم‌های آتی، نم‌نمک وارد دوره‌ی آموزشی بشوند؛ اما این تمام ماجرا نبود!

طبق اولین اطلاعیه‌های منتشره از سوی وزارت آموزش و پرورش و سازمان امور استخدامی كشور؛ شركت در كلاس‌هاي دوره‌ی يكساله‌ی مهارت‌آموزي، رايگان اعلام شد؛ اما چنانچه پذيرفته‌شدگان نهايي از ادامه‌ی تحصيل و اشتغال منصرف شوند، می‌بایست دوبرابر هزينه‌هاي فرآيند استخدام و برگزاري دوره به تشخيص آموزش و پرورش، محاسبه و از داوطلب اخذ گردد؛ پیامی که خیال بسیاری از داوطلبین جویای کار را راحت می‌کرد که پول بی‌پول! غافل از اینکه در این ماز، چرتکه‌ی هزینه‌های دریافتیِ ارگان‌های مختلفِ درگیر این روند، به‌نفع داوطلبین، حساب‌و کتاب نخواهد کرد و این جوانان جویای کار هستند که باید جیب ادارات مختلف را پر کنند!

به گزارش خبرنگار شبكه خبري البرز، شرح مبالغ پرداختی یکی از پذیرفته‌شدگان (در تهران) بدین شرح بوده است:

- تشخیص هویت: ۵۸/۰۰۰ تومان
- آزمایش خون و ادرار: ۹۲/۰۰۰ تومان
- سنجش شنوایی: ۳۲/۴۵۰ تومان
- ویزیت روان‌پزشک: ۲۳/۴۰۰ تومان
- نوار قلب: ۱۵/۱۰۰ تومان
- بینایی سنجی: ۱۰/۵۰۰ تومان
- رادیوگرافی قفسه سینه: ۱۴/۰۰۰ تومان
- آزمایش عدم اعتیاد: ۵۷/۰۰۰ تومان
- تعهد محضری: ۹۲/۰۰۰ تومان
- کپی، پرینت، عکس: (از حساب دررفته!)

(به این لیست، هزینه‌ی ویزیت پزشک عمومی و شورای پزشکی که در هر شهرستانی دل‌بخواهی لحاظ شده، را اضافه کنید.)

اما گویا این مبالغ، از عرف و نرخ مشخصی هم پیروی نمی‌کنند، چرا که پلیس+۱۰ از کرجی‌ها ۳۹هزار تومان دریافت کرده و هر دفترخانه‌ی اسناد رسمی نیز، ساز خودش را زده است؛ به‌طوری که طبق گزارشات واصله از چندین پذیرفته‌شده‌ی این دوره، مبالغ از ۷۰ تا ۹۰هزارتومان در نوسان بوده‌اند! ضمن‌اینکه مبلغ ۱۵هزار تومان نیز بابت "کپی برابر اصل"کردن تعهدنامه‌های محضری دریافت نموده‌اند.
نرخ آزمایش خون نیز در کرج مبلغ ۵۵هزار تومان بوده است.

یکی از قبول شدگان آزمون آموزش و پرورش که از روند پول‌خواهی هر مرحله بسیار گله‌مند است، گفت: «تعهد محضری از شهرستان را قبول نکردند و داوطلبانی که به جهت تحصیل ۴ساله در تهران، بومی تهران محسوب شده بودند، مجبور شدند از شهرستان وکالت بگیرند و در تهران، ثبت محضری کنند! بنابراین علاوه‌بر ۹۰هزار تومان، ۶۰هزار تومان دیگر بابت وکالت‌نامه پرداخت کردیم.»

خانم مهدوی نیز که رشته‌ی دبیری ادبیات را قبول شده است، در همین‌باره اظهار کرد: «دفتر شهرستان با تهران چه فرقی می‌کند؟! اگر سندهای شهرستان ارزش ندارد، پس چرا تعهد وکالت‌اش را قبول می‌کنند؟!»

بر همین مبنا؛ بسیاری از شرکت‌کنندگان نگران‌اند که هزینه‌ی دوره‌هایی چون "ICDL" و "روخوانی و روان‌خوانی قرآن" که دانشگاه‌های مجری دوره‌ی آمادگی تدریس، ارائه‌ی آنها را الزام کرده‌اند؛ چقدر می‌شود؟!

آیا باید به قول ابتدایی سازمان امور استخدامی، مبنی بر رایگان بودن دوره‌ی آموزشی استناد کرد، یا باز هم جوانان جویای کار باید خرج و مخارج ایجاد شغل یا همکاریِ ارگاني در این امر را از جیب خالی خود بپردازند؟!

گفتنی‌ست دوره‌ي گذشته؛ دانشگاه شهید رجایی، مبلغ شهریه را ۳میلیون و ۲۰۰هزار تومان اعلام کرده بود، که پنجاه درصد آن را پذیرفته‌شده پرداخت می‌کرد؛ نگرانی‌ای که دامان معلمانی را گرفته که هنوز پا در رکاب آموزش و پرورش نگذاشته، لگد اسب سوداییِ پول و سرمايه را خورده‌اند!

.چاپ مطلب
آزمون استخدامي آموزش پرورش
تعداد دفعات مشاهده شده : 409
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید