کد مطلب : 58659 / تاریخ ثبت : 1396/11/03 12:07

دکتر علی نوبخت حقیقی

کاهش30درصدی هزینه در حوزه بهداشت ودرمان/لزوم الکترونیکی کردن پرونده های طرح سلامت

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: مسوولان وزارت بهداشت باید طرح تحول سلامت را به طورکامل اجرا کنند، اما در صورت رعایت قانون آنهم از حوزه الکترونیکی کردن پرونده ها که به دنبال آن 30 درصد درهزینه ها صرفه جوییمی شود؛ می توان بدون هیچ مشکلی طرح را اجرا کرد و هیچکدام از خدمات حذف نمی شود


 به گزارش خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز،  پیش از ظهر امروز سه شنبه 3 بهمن ماه علی نوبخت حقیقی رییس کمیسیون بهداشت و  درمان مجلس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز با بیان این که، بخش بهداشت و درمان یکی از مهم ترین ارکان دولتی است که نیاز به توجه ویژه دارد اظهار کرد: طرحی تحول سلامت  طرحی بود که در دولت یازدهم در بیمارستان های وزارت بهداشت برای بهبود سیستم‌های سلامت ایران آغاز بکار کرد.

وی خاطرنشان کرد: طرح تحول در نظام سلامت با سه رویکرد حفاظت مالی از مردم، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و نیز ارتقای کیفیت خدمات اجرا گردید.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به این موضوع که، یکی از اهداف این طرح  کاهش پرداخت مستقیم از جیب مردم حین مراجعه به بیمارستان ها بود گفت: طرح تحول سلامت موفق شده تا مردم در مراجعه به بیمارستان ها مشکلی در پرداخت ها نداشته باشند که این امر با کمک های دولت انجام شده است و GDP( تولید ناخالص داخلی)  را به 9.1 درصد افزایش داده است.

نوبخت با اشاره به افزایش مراجعات و بالا بودن درصد پرداختی هزینه های بیمارستانی مردم  تصریح کرد: در گذشته مردم 53 درصد هزینه ها را پرداخت می کردند که با اجرای طرح تحول سلامت پرداختی مردم به 38 درصد کاهش یافته است اما همچنان ما شاهد درصد بالای پرداختی از سوی مردم هستیم .

بخش دیگر سخنان نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهرو پردیس درمجلس شورای اسلامی، به لزوم الکترونیکی شدن پرونده های سلامت اختصاص یافت که در این رابطه اذعان نمود: مادامی که، وزارت بهداشت به اجرای سیستم ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت که در برنامه ششم توسعه بدان تاکید شده است، نپردازد، اگر پول تمام عالم را نیز وسط بیاوریم، باز هم برای اجرای طرح تحول سلامت کافی نخواهد بود.

نوبخت در پاسخ به این سووال که آیا احتمال توقف در اجرای طرح سلامت وجود دارد یا خیر، تاکید کرد:  این طرح بهیچ عنوان نباید متوقف شود چرا که، توقف این طرح تبعات بسیار نامطلوبی را به همراه دارد ، لذا باید در این راستا اقداماتی که به اجرای آن آسیب می‌رساند، متوقف گردد.

نوبخت در ادامه افزود: آن دسته از مسوولانی که تمایل دارند سلامت مراجعان به مراکز درمانی تامین شده و روند ارائه خدمات به آنها بهبود یابد، باید برای تداوم اجرای طرح تحول سلامت از قانون تمکین کنند و مسوولان وزارت بهداشت باید طرح تحول  سلامت را به طورکامل اجرا کنند، اما در صورت رعایت قانون آنهم از حوزه الکترونیکی کردن پرونده ها که به دنبال آن 30 درصد درهزینه ها  صرفه جوییمی شود؛ می توان بدون هیچ مشکلی طرح را اجرا کرد و هیچکدام از خدمات حذف نمی شود.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در بخش دیگری تصریح نمود: سال گذشته با کمک دولت و کمیسیون بهداشت مجلس 8 هزار میلیارد تومان به بیمه سلامت پرداخت شد ولی با مخارج بالایی که وجود دارد می توان گفت که این چاه ته ندارد که فعلا 7 هزار و 500 میلیارد تومان را به این بودجه اضافه کرده ایم.

نوبخت حقیقی با بیان اینکه هر چند مشکلات مردم حل شده ولی برای پرستاران و اطباء همچنان مشکلاتی وجود دارد، گفت: علت مشکلاتی که در این طرح وجود دارد، مخارج بیش از حد است که اگر در مقابل این مخارج بیش از حد نایستیم به مشکل برمی خوریم.
محبوبه اقتداریان
 محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
طرح سلامت مجلس کاهش 30 درصدی نوبخت حقیقی
تعداد دفعات مشاهده شده : 572
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید