کد مطلب : 58407 / تاریخ ثبت : 1396/10/19 10:31

حکیمی :

لزوم توجه بیش‌تر به آلودگی شهر کرج

مدیرکل سازمان محیط‌زیست استان البرز گفت: با وجود آلودگی‌های فراوان شهر کرج به دلیل عوامل مختلف، این شهر نیازمند توجه بسیاری است و سپتیک تانک‌های نصب‌شده در تونل کندوان مورد تائید سازمان محیط‌زیست نیستند

فردین حکیمی، در رابطه با آلودگی ناشی از پساب کارواش‌ها گفت: با توجه به اینکه محیط‌زیست دستگاهی است که مسئولیت پیشگیری از آلودگی را به عهده دارد، درزمینهٔ کارواش‌ها ورود پیداکرده است.
 
وی افزود: پیگیری بیش‌تر کارواش‌ها و اخطار به آنان صورت گرفت و در پی آن، برخی واحدها اقدام به احداث تصفیه‌خانه کردند و تعدادی نیز در حال راه‌اندازی آن هستند.
 
مدیرکل سازمان محیط‌زیست استان اظهار داشت: تأکید سازمان محیط‌زیست بر طراحی سیستمی بود که قادر به استفاده مجدد از آب تصفیه‌شده باشد و به‌نوعی بازچرخانی کند.
 
حکیمی ادامه داد: این اقدام، موجب کنترل آلودگی، کاهش آلایندگی و مصرف آب کارواش‌ها می‌شود که این سه مورد حائز اهمیت بسیاری است.
 
* آشکده‌های کندوان عامل آلودگی محیط‌زیست
 
وی عنوان کرد: آشکده‌های مستقر در ابتدای تونل کندوان، واحدهایی صد درصد غیرمجاز بوده، در حریم راه و در اراضی ملی دخل و تصرف کرده‌اند.
 
مدیرکل سازمان محیط‌زیست استان تصریح کرد: اداره کل منابع طبیعی علیه این آشکده‌ها اعلام جرم کرده و تعدادی حکم رفع تصرف صادرشده و سایر آن‌ها نیز در حال پیگیری هستند.
 
حکیمی اذعان داشت: این واحدها دارای سپتیک تانک بوده که فاضلاب را تخلیه می‌کند اما این امر، مورد تائید سازمان محیط‌زیست نیست.
 
وی مطرح کرد: تأکید ما بر احداث سیستم تصفیه‌خانه است اما به دلیل غیرمجاز بودن این واحدها، اجباری از سوی محیط‌زیست جهت احداث آن وجود ندارد زیرا ممکن است لغو فعالیت آن‌ها صورت گیرد.
 
مدیرکل سازمان محیط‌زیست استان خاطرنشان کرد: جمع‌آوری فاضلاب در سپتیک‌ها و نظارت بر زمان تخلیه در حال انجام است و همچنین درزمینهٔ مدیریت پسماند، با بخشداری آسارا قرارداد حمل زباله منعقد گردید.
 
* منطقه حسن‌آباد در معرض آلودگی
 
حکیمی متذکر شد: شرکت آب و فاضلاب استان متولی اصلی فاضلاب شهری است و به دلیل عدم تکمیل راه‌اندازی شبکه جمع‌آوری فاضلاب، بسیاری از نقاط استان مانند حسن‌آباد دچار مشکل شدند.
 
وی بیان داشت: در صورت نیاز به بررسی توسط ارگان موردنیاز، ابتدا بهداشت محیط در بحث فاضلاب‌های خانگی و سپس طبق کمیسیون بند 20 ماده 55، شهرداری باید ورود کند.
 
* سیاه جوب نیازمند توجه مسئولین
 
مدیرکل سازمان محیط‌زیست استان تشریح کرد: نهر سیاه جوب از رودخانه دلمبر باغستان آغازشده که ابتدای آن، چشمه‌ای با آب زلال و گوارا وجود دارد که از داخل محدوده شهر عبور کرده، فاضلاب خانگی و روان آب‌های سطحی به آن افزوده می‌شوند سپس در محدوده حصارک و برخی مناطق دیگر، فاضلاب کارگاه‌ها و غیره نیز به آن اضافه می‌شوند.
 
حکیمی افزود: انتهای این مسیر، قسمت پایین اتوبان است که فاضلابی آلاینده دارد و متأسفانه در برخی نقاط، مورد مصرف در بخش کشاورزی قرار می‌گیرد.
 
وی افزود: بارها پیگیری این موضوع صورت گرفته و اقداماتی در خصوص بخش لوله‌گذاری و هدایت این فاضلاب‌ها از طریق لوله نیز توسط شهرداری آغازشده اما ممکن است به دلیل برخی مشکلات، اجرایی نشده باشند.
 
*اعتراض اهالی مهرشهر از مهمانان ناخوانده
 
مدیرکل سازمان محیط‌زیست استان گفت: مشکلی نیز در فصل تابستان به چشم می‌خورد که منطقه مهرشهر، به کانونی جهت تجمع پشه و حشرات تبدیل می‌شود که گلایه اهالی این منطقه را در پی دارد.
 
حکیمی اظهار داشت: محدوده‌هایی که از منطقه مسکونی عبور می‌شد سرپوشیده شده اما نقاطی وجود دارند که برای ساماندهی آن‌ها نیاز است که شهرداری علاوه بر مشکل آب منطقه‌ای، به این موضوع نیز ورود کرده و آن را برطرف نماید.

.چاپ مطلب
لزوم توجه آلودگی کرج
تعداد دفعات مشاهده شده : 97
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید