کد مطلب : 58396 / تاریخ ثبت : 1396/10/18 11:24

دشواری های صادرات محصولات کشاورزی از البرز

نزدیک به 2.5 درصد محصولات کشاورزی کشور در استان البرز تولید می شود و این استان ظرفیت بالقوه ای برای گسترش صادرات این نوع محصولات به خارج دارد اما مشکلاتی در این مسیر وجود دارد که کار را با دشواری هایی مواجه می کند

 تاریخ نشان می دهد که ایران یکی از نخستین کشورهای جهان است که در آن کار زراعت و باغبانی آغاز و رونق گرفت.
 
برغم اینکه ایران وسعت زیادی دارد ولی به دلیل قرارگرفتن در منطقه ای خشک و نیمه خشک بیشتر زمین های آن قابلیت کار کشاورزی ندارند.
 
از کل وسعت 165 میلیون هکتاری کشور نزدیک به 10 درصد آن ظرفیت کشاورزی دارد که حدود 18.5 میلیون هکتار است.
 
این در حالی است که همین اراضی کم دارای قابلیت کشاورزی، محصولاتی در آن تولید می شود که شاید در جهان به عنوان برند بوده و بسیاری از کشورها خواهان آن هستند.
 
محصولاتی همچون زعفران، زرشک، پسته، خاویار، انار، خرما، زردآلو، میوه های توتی و همچنین محصولات سبزی و صیفی ایرانی در جهان و کشورهای منطقه بازار خوبی دارد.
 
در این میان محصولات تولیدشده در استان البرز به خصوص سبزی و صیفی، بعضی از محصولات باغی و همچنین محصولات دامی و آبزیان مشتریان خود را در منطقه و بعضی از کشورهای اروپایی پیدا کرده است.
 
از ابتدای سال جاری تا کنون حدود 100 هزار تن انواع محصولات کشاورزی به خارج از کشور صادر شده است.
 
صادرکنندگان محصولات کشاورزی و بعضی از مسئولین مرتبط با این بخش از عمده ترین مشکلات برای صادرات را کمبود سوخت دولتی برای ماشین های حمل محصولات و مشکلات گمرکی استان دانستند.
 
تولیدکننده و صادرکننده محصولات کشاورزی در کرج به خبرنگار ایرنا گفت: البرز یکی از نادرترین استان ها در کشور است که سبزی و صیفی را در تمام فصول دارد این در حالی است که در بعضی از استان ها همچون خوزستان که تولید خوبی در محصول سبزی و صیفی دارد ولی فقط در 5-4 ماه از سال می تواند این محصولات را تولید کند.
 
سید احمد میرجلیلی افزود: محصولات کشاورزی استان البرز علاوه بر اینکه از لحاظ کمی در سطح کشور قابل قبول است از لحاظ کیفی نیز دارای بهترین کیفیت ها می باشد و دارای ماندگاری بیشتری است.
 
وی یکی دیگر از مزایای این استان را در بحث صادرات کشاورزی تولیدکننده بودن صادرکنندگان دانست و اظهار داشت: به همین دلیل 25 نفر از تولیدکنندگان البرزی عضو اتحادیه صادرکننده سبزی و صیفی هستند.
 
وی که علاوه بر اینکه حدود 15 هکتار زمین کشاورزی داشته و انواع سبزی و صیفی را تولید می کند، دارای یک سردخانه با ظرفیت 40 هزار تن در منطقه محمدشهر کرج است که توانسته اشتغالزایی خوبی را در واحد خود ایجاد کند.
 
میرجلیلی یکی از نکات قابل توجه در صادرات استان را این دانست که صادرکنندگان برای رفع مشکل حمل و نقل خودشان سرمایه گذاری کرده و کانتینر یخچال دار خریداری کرده اند به طوریکه خود این صادر کننده دارای 200 دستگاه کانتینر 40 فوت است.
 
وی گفت: به دلیل قابلیت های استان البرز در صادرات، دیگر استان ها محصولات تولیدی خود را به این استان انتقال داده و یا صادرکنندگان البرزی محصولات آنان را خریداری کرده و از طریق این استان به دیگر کشورها همچون عراق، امارات متحده، بحرین، قطر حمل محصولات را به سوی گمرک بندرعباس انجام داده و از آنجا محصولات با کشتی به سوی این کشورها فرستاده می شود.
 
این صادرکننده افزود: در صورتیکه برای ارسال محصولات با کمبود کانتینریخچال دار و کشنده ها روبرو شویم باید هزینه ی بالایی را برای کرایه این ماشین ها متحمل شویم.
 
وی یکی از مشکلات در این حوزه را کمبود سوخت گازوییل این ماشین ها دانست و اظهار داشت: سهمیه دولتی برای این ماشین ها روزانه 300 لیتر به قیمت 300 تومان است که هر 100 کیلومتر 40 لیتر سوخت برای این ماشین ها مصرف می شود و تا گمرک بندرعباس که یکهزار و 450 کیلومتر است باید 500 لیتر گازوییل مصرف شود.
 
میرجلیلی ادامه داد: به این طریق برای اینکه بار زودتر به مقصد برسد یا راننده باید از سوخت آزاد به قیمت لیتری 600 تومان استفاده کند و یا اینکه پس از پایان سوخت دولتی شب را در بین راه برای استفاده مجدد از سوخت دولتی به سر ببرد تا بتواند روز بعد دوباره گازوییل به قیمت دولتی سوختگیری کند که به این طریق بار باید چند روز در راه بماند.
 
وی با پیشنهاد اینکه بهتر است سوخت آزاد و دولتی را یک قیمت بینابین مصوب کنند، گفت: این در حالی است که کانتینر و کشنده هر کدام مخزن سوخت جدا داشته و جداگانه باید سوختگیری شوند زیرا کانتینربرای یخچال از سوخت استفاده می کند ولی سوخت دولتی را فقط به کشنده می دهند در حالیکه هر کدام سند جداگانه دارند.
 
**رفاقت و رقابت سالم در عرصه صادرات استان/پیش بینی افزایش صادرات در سال جاری
میرجلیلی یکی از نکات مثبت در استان در عرصه صادرات را رفاقت و رقابت سالم در تولید و پیدا کردن بازار خارجی دانست و اظهار داشت: حتی بعضی از این تولیدکنندگان و صادرکنندگان در بعضی از کشورهای خارجی مرکز فروش برای دیگر کشورها را دارند.
 
وی که عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز نیز می باشد، در ادامه با بیان اینکه سال گذشته بیش از 6 هزار و 200 کانتینر40 فوت از استان البرز که 98درصد آن تولیدات استان بوده به خارج از کشور صادر شده، افزود: پیش بینی می شود این عدد تا پایان سال جاری به 7 هزار کانتینر برسد.
 
این صادرکننده محصولات کشاورزی اضافه کرد که از این میزان صادرات، 350 کانتینر آن متعلق به خودش می باشد.

**گمرک البرز مجهز به بخش های لازم برای صادرات محصولات نیست
میرجلیلی در ادامه یکی دیگر از مشکلات استان را نبود بخش های لازم مستقر در گمرک استان برای خروج محصولات صادراتی از این بخش دانست و اظهار داشت: در استان البرز فرایند دریافت مجوز صادرات خیلی طولانی بوده و کاغذبازی زیادی دارد به طوریکه جهاد کشاورزی استان قرنطینه حفظ نباتات را در گمرک مستقر نکرده علاوه بر این باید نمونه محصولات را به گیاهپزشکی هم ببریم که این روند شاید چند روز به طول بیانجامد که به از بین رفتن محصول می انجامد.
 
وی ادامه داد: ولی در گمرک بندرعباس تمام بخش های مورد نیاز در گمرک مستقر بوده و تمام کارهای اداری طی 2 ساعت تمام می شود.
 
صادرکننده البرزی یادآور شد که این در حالی است که صادرکنندگان باید مبلغی به عنوان دپوزیت (ودیعه) در اختیار کشور مورد نظر قرار دهند که اگر تاخیر در ورود به آن کشور داشته باشیم باید جریمه دیرکرد پرداخت کنیم که این روال با گمرک استان همخوانی ندارد.
 
**واگذاری تسهیلات کشاورزی به سختی صورت می گیرد
میرجلیلی یکی دیگر از مشکلات در بخش کشاورزی را علیرغم اینکه از سوی دولت نیز کشاورزان را برای اجرای آن تشویق می کنند، واگذاری تسهیلات کشاورزی است به طوریکه کشاورز پس از اجرای طرح یا تسهیلات را با تاخیر دریافت می کند و یا اصلا موفق به دریافت آن نمی شود.
 
وی یک نمونه از این طرح ها را اجرای روش های نوین آبیاری دانست و گفت: دریافت تسهیلات برای اجرای این طرح بسیار زمانبر است و در حالت خوب آن اگر رابطه داشته باشیم می توانیم پس از 6 ماه از اجرای طرح آن را دریافت کنیم در حالیکه در کشورهای دیگر برای اجرای اینگونه طرح ها و تسهیلات آن دولت خودش به سراغ افراد می آید تا آن ها را مجاب به اجرای طرح و دریافت تسهیلات کند. 
 
میرجلیلی با بیان اینکه بانک های عامل برای ارایه تسهیلات وثیقه های زیادی نیز از کشاورزی که سرمایه چندانی ندارد، می خواهند، افزود: اکنون که با بحران کم آبی مواجه شده ایم و سازمان آب نیز به جهاد کشاورزی توصیه کرده که وام های بلاعوض به کشاورزان برای اجرای این طرح ها بدهند ولی این بخش با مشکلات زیادی مواجه است.
 
این تولیدکننده با بیان اینکه در استان البرز بیش از 3 هزار واحد صنعتی تولیدی مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت: در صورتیکه هر کدام از این واحدهای صنعتی به دلیل مشکلاتی همچون بی آبی به تعطیلی کشانده شود مشکلات و معضلات زیادی در جامعه همچون فساد و فحشاء و اعتیاد را باعث می شود.
 
وی در پایان گفت که فقیرترین قشر جامعه کشاورزان هستند زیرا علیرغم اینکه زمین و باغ دارند ولی باید هزینه ی زیادی بابت کارگر، آب، برق و بیمه پرداخت کنند که نسبت به سرمایه شان چیزی ندارند و تنها دلخوشی شان این است که ارزش افزوده دارند.
 
**مشکل گمرک البرز و نداشتن آمار صحیح از صادرات البرز
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز نیز با اشاره به کوچک بودن استان البرز، گفت: با توجه به وجود چند سردخانه در استان، روزانه بین 25 تا 30 کانتینر صیفی جات توسط بخش خصوصی به کشورهای حاشیه خلیج فارس و گاها به روسیه صادر می شود. 
 
رحیم بنامولایی به قابلیت های کشاورزی استان در فصول مختلف اشاره کرد و افزود: در فصول بهار و تابستان میوه هایی همچون شلیل، هلو و گیلاس تولیدی کشاورزان استان و همچنین در فصل زمستان و پاییز محصول سیب و همچنین گل و گیاه قابلیت صادرات خوبی دارند ولی یکی از مشکلات اصلی کشاورزان استان با توجه به اینکه نگاه کشاورزی به سوی کشت گلخانه ای است، کمبود آب است. 
 
وی همچنین مشکل کمبود آب را در تولیدات دامی نیز عنوان کرد و بیان داشت: اتاق بازرگانی می تواند در کمیسیون کشاورزی اتاق مشکلات این افراد را مطرح و برای رفع آن برنامه ریزی کند. 
 
وی با بیان اینکه اولین نیاز توسعه کشاورزی و دامپروری، آب است، گفت: کشاورزان هشتگردی از طریق وزارت جهاد کشاورزی به صورت تشویقی مجوز چاه برای کشت گلخانه ای دریافت کرده اند ولی مسکن مهر بدون مجوز برنامه بودجه، آب چاه هایی که با مجوز سال های قبل دولت به کشاورزان واگذار کرده بود را برای تامین آب مسکن مهر به مردم ساکن در این مسکن ها داده و آب کشاورزی را قطع می کنند. 
 
بنامولایی ادامه داد: در حالیکه در سیاست های حمایتی دولتی، دولت باید زیرساخت ها را آماده کند و مردم و بخش خصوصی با توجه به این زیرساخت ها به بهره وری خوب برسند و کار و تلاش کنند که در حقیقت دغدغه مقام معظم رهبری که اقتصاد درون زای برون گرا باید داشته باشیم را باید در داخل بهره وری را بالا ببریم و در سایه بهره وری مازاد بر نیازمان را صادرات کنیم که درآمد برای کشور داشته باشد تا جایگزین اقتصاد نفتی شود. 
 
وی افزود: بنابراین ما می توانیم به عنوان یک پل ارتباطی بین حاکمیت و بخش خصوصی این نقش را در اتاق بازی کنیم و هماهنگی کنیم تا ارتباطات بین این دو بخش نزدیکتر و تعامل بیشتر شود که بتوانیم به بهره وری بیشتری برسیم. 
 
وی بیان داشت: اکنون در بخش کشاورزی علاوه بر اینکه قابلیت های خوبی داریم، سردخانه های خوبی نیز در استان داریم، سردخانه های خوبی نیز در استان داریم به طوریکه در تولید محصولاتی همچون مرغ، تخم مرغ، شیر،گل و گیاه، محصولات ارگانیک و... که بیشتر از نیاز استان تولید داریم که در شورای گفتگو مصوب کردیم که فرودگاه پیام را به عنوان کارگو راه اندازی کنیم تا بتوانیم ارزش افزوده و صرفه جویی در زمان داشته باشیم و کالا هایمان را با کیفیت بهتر صادر کنیم. 
 
رئیس اتاق بازرگانی استان البرز ادامه داد: زیرا وقتی از این استان کانتینر بار می زنند به سمت بندرعباس و از آنجا سوار لنج کرده به سمت دوبی یا سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس می روند، تا دو یا سه روز زمان می برد و این محصول در کانتینر یخچال دار باقی می ماند و با توجه به اینکه دولت به رانندگان برای یخچال های کانتیرشان گازوییل اختصاص نمی دهد و این سوخت را فقط بر اساس کیلومتر در اختیار رانندگان قرار می دهند، گاهی یخچال را خاموش می کنند که به ضرر تولید کنندگان و بخش خصوصی برای صادرات است. 
 
وی ادامه داد: بر اساس مصوبه هیات وزیران، 50 درصد هزینه حمل و نقل کانتینرهای یخچال دار به عنوان جایزه صادراتی برای پایین آوردن قیمت محصولات از سوی دولت تامین می شود تا بتواند قابل رقابت با محصولات خارجی باشد. 
 
بنامولایی یکی از مشکلات فرودگاه پیام برای صادرات محصولات کشاورزی را گران بودن سوخت هواپیماهای باربری دانست و گفت: اتاق بازرگانی پیشنهادی داد که به تصویب شورای گفت و گوی استان نیز رسید تا سوختی که به هواپیمای مسافربری می دهند را به همان قیمت نیز به هواپیمای باربری هم بدهند این در حالی است که متاسفانه دولت سوخت را به هواپیماهای باربری اختصاص می دهد که گاها 2 تا 2.5 برابر قیمت سوخت هواپیمای مسافربری است که در نتیجه هزینه ی صادر کننده را بالا می برد و مقرون به صرفه نیست. 
 
وی افزود: در حالیکه در استان این آمادگی وجود دارد در صورتیکه سوخت این هواپیماها تامین شود، که هر شب ساعت 5 یا 4 بعدازظهر محصولات کشاورزی را جمع کرده و تازه به تازه حمل شده و تا ساعت 3-2 نیمه شب در بازار روسیه یا دوبی تخلیه شود و در میدان میوه به صورت تازه عرضه شود که با حمل و نقل هوایی و با کارگو این امر میسر می شود. 
 
بنامولایی با بیان اینکه این گونه حمل و نقل محصولات کشاورزی علاوه بر اینکه برای کشور ارزش افزوده و درآمدزایی ایجاد می کند، گفت: این گونه صادرات تولیدکننده را هم به وجد می آورد تا بیشتر زحمت بکشد و بیشتر برنامه ریزی و بیشتر کار کند. 
 
وی ادامه داد: متاسفانه این موضوع یکی از خواسته های ماست که هنوز محقق نشده چون اگر کاردو در فرودگاه پیام با توجه به این امکانات موجود راه بیافتد می توانیم حمل مستقیم از اینجا به روسیه و دوبی یا سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس را سامانددهی کنیم که یکی از خواسته های بخش خصوصی است. 
 
**پایین آوردن عوارض گمرکی و فرصتی برای رقابت در بازارهای خارجی 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز یکی دیگر از موضوعات برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی را بالا بودن عوارض گمرکی دانست و گفت: مسئولین گمرک کشور باید با کمرگات منطقه ای مذاکره کنند تا عوارضی که کشورهای مبدا برای واردات می گیرند را به حد صفر برسانند. 
 
وی افزود: در بازار روسیه و عراق اخیرا برای ورود لبنیات ایرانی به کشورشان 25 درصد تعرفه گذاشته که این تعرفه قیمت تمام شده را در رقابت با ترکیه بالا می برد زیرا این تعرفه برای واردکنندگان ترکیه ای صفر است و واردکننده باید به دولت عراق 25 عوارض دهد که در نتیجه قیمت ما قابل رقابت نمی شود و ما با مشکل مواجه می شویم. 
 
بنامولایی با بیان اینکه دولت برای رفع این معضل باید همکاری با صادرکنندگان داشته باشد، تصریح کرد: دولت عراق برای حمایت از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران در کشورش، محصولات آن ها را در بازار عرضه می کند و برای اینکه رقابت برای آن ها ایجاد نشود گفته در صورتیکه محصولات مشابه وارد کشورش شود 25 درصد تعرفه به آن می خورد. 
 
**دولت برای واردات محصولات مشابه داخلی تعرفه بگذارد
وی گفت: این انتظار را نیز ما از طرف دولت برای کالاهایی که در مشابه در داخل تولید می شود را داریم که یکی از مزیت هایی هست که تولید می تواند در داخل جان بگیرد و ارزش افزوده ایجاد کند و رقبت برای تولید کننده ایجاد کند زیرا یکی از مشکلات ما در بازار داخلی ورود بی رویه کالاهای مشابه داخلی است که باعث رکود در بازار شده است. 
 
وی ادامه داد: ولی در صورتیکه محصولاتی همچون آناناس و نارگیل که در داخل وجود ندارد وارد کشور شود را 5 درصد از تعرفه اش را کم کرده و از آن حمایت می کنیم و می گوییم که واردات در ازای صادرات باشد. 
 
بنامولایی با بیان اینکه برای واردات و صادرات برنامه داشته باشیم و انسجامی در آن ایجاد شود، افزود: در این صورت وارداتی که انجام می شود توجیه دارد زیرا یکسری میوه های استوایی، موز، آناناس و نارگیل فعلا در کشور نداریم ولی خرما داریم که می توانیم صادر کنیم که هر کسی صادر کند و به جای آن موز و آناناس یا میوه های استوایی وارد کند برای تعرفه ی صادرات دولت می تواند سیاست های تشویقی بگذارد زیرا اگر صادرات و واردات دو طرفه انجام شود از لحاظ اقتصادی به صرف صادرکننده داخلی می شود و اگر وارد کننده به کشور هم محصول کشور ما را صادر کند می تواند از امکانات و حمایت های بیشتری از دولت بهره مند شود. 
 
وی خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به قابلیت هایی که داریم در مشکل آب از سازمان آب و جهاد کشاورزی می خواهیم مشکل آب را برای محصولات کشاورزی حل کند زیرا یکی از مسایل مهم دیگری که اکنون در استان داریم نیاز به واردات سالی 4تا 5 میلیون تن ذرت برای کارخانجات فرکسون و کارخانجات روغن است که باید برنامه ریزی شود یا با استان های مجاور قرارداد داشته باشیم تا کشت ذرت را بالا برده و نیاز ذرت تامین شود. 
 
رئیس اتاق بازرگانی البرز گفت: یا در بحث های کشت فراسرزمینی در کشورهای آسیای میانه مانند اوکراین و گرجستان این امکانات را فراهم کرده ایم تا دوستان ما با توجه به وفور آب در آنجا جو، گندم و ذرت را در آنجا بکارند و با توجه به قیمت تمام شده مناسب در داخل کشور ، بخشی از نیازهایمان تامین شود. 
 
وی افزود: در این صورت مقداری از مشکل بخش اشتغال حل می شود زیرا تعدادی متخصص و ایرانیان می توانند در آن کشورها مشغول به کار شده، کشت کرده و برداشت کنند و در داخل ساماندهی کنند و هم اکنون اتاق بازرگانی تلاش می کند که با ایجاد این ارتباطات اقدام مناسبی برای این منظور داشته باشد. 
 
وی اظهار داشت: در کشاورزی یکی از مسایل مهم بحث سموم است که در این بخش هنوز نتوانستیم یک واحد منسجم و یک اتحادیه داشته باشیم که مصرف سموم و استفاده ی سموم را برای کسانی که در بخش کشاورزی کار می کنند ساماندهی کند و داریم تلاش می کنیم که این فرایندها نزدیکتر شود و از همه مهمتر آموزش را فعال کردیم تا بتوانیم بخشی از صادرات محوری و نیازهای صادرات و مسایل مورد نیاز در بخش بین الملل بخش های کشاورزی و... را آموزش دهیم تا بتوانیم این بخش را مقداری ارتقا دهیم که در توسعه صادرات نقش داشته باشند. 
 
بنامولایی یک موضوع دیگر که نیاز به ساماندهی دارد را نداشتن آمار درستی از صادرات استان دانست و گفت: با توجه به سند چشم انداز تا سال 1404 ایران با توجه به برنامه ریزی که شده باید در خاورمیانه در مباحث اقتصادی حرف برای گفتن داشته باشد که در این بخش تلاش می کنیم که ما از انجمن ها و تشکل ها برای صادرات عدد و رقم بگیریم ولی صادرات استان عدد و رقم مشخصی ندارد. 
 
وی ادامه داد: زیرا صادرات البرز از مبادی مختلفی خروج انجام می شود که بخشی از گمرکات تهران و شهریار می رود و بخشی از گمرکات بوشهر و شهید رجایی بندرعباس می رود و بخشی نیز از گمرک پیام صادر می شود بنابراین هنوز یک عدد درستی در رابطه با صادرات استان نداریم ولی اگر صادرات استان در سال 96 مثلا 300 میلیون دلار است بگوییم که تشکل ها هدف گذاری کنند 20 تا 25 درصد سالانه صادراتشان را ارتقاء دهند که ما برای سال 1404 حداقل 200 تا 300 درصد رشد صادرات داشته باشیم زیرا راه نجات اقتصاد ما، پویایی اقتصاد ما و اشتغال پایدار ما صادرات است. 
 
رئیس اتاق بازرگانی استان البرز این روند صادرات را در تمام زمینه ها حتی در بحث خدمات مهندسی عنوان کرد و بیان داشت: اتاق به دنبال ساماندهی این موضوع است که امیدواریم مقداری محور مسایل اقتصادی به جای موازی کاری در کشور که قانون بهبود فضای کسب و کار آمده یک اختیاراتی را به دولت داده که امکاناتی برای صادرکننده ها و تولیدکننده ها فراهم کند و اختیاراتی هم به اتاق داده تا مکلف به اجرای بعضی کارها شود. 
 
وی گفت: یکی از مشکلاتی که امروز در کشور با آن مواجه هستیم بحث مراکز تعدد تصمیم گیری است، این مراکز در دولت باعث شده که چابکی اش را از دست بدهد و فساد اداری گاها به وجود بیاید و مراکز تصمیم گیری تشکل های مختلف در بخش خصوصی نیز باعث کارهای موازی انجمن های موازی شده که منجر به فراهم شدن فضای رانت و فرصت طلبی گاها برای بعضی افراد شده است. 
 
وی اضافه کرد: بنابراین باید در هر دو بخش دولت و بخش خصوصی مراکز تعدد تصمیم گیری کاهش پیدا کند که بتوانیم یک مقداری جلوی رانت ها و فرصت طلبی ها و کسانیکه به دنبال اینکار نیستند و به دنبال شکار هستند گرفته شود و از طرفی دولت هم چابکتر شود که بتوانیم یک مقداری نگاه اشتغال را از بخش تولید با توجه به اینکه تولید در بخش کشاورزی و در بخش صنعتی دارد به سمت اتوماسیون بالاتر می رود و سطح اشتغال کمتر می شود، سوق دهیم. 
 
وی گفت: در مباحث علمی با توجه به اینهمه فارغ التحصیلان باید از شرکت های دانش بنیان و شرکت هایی که استارت آپ را اجرا می کنند و آمده اند یکسری تحول در تولید و توزیع ایجاد کنند استفاده کنیم و اتاق با آغوش باز هماهنگی می کند نگاه سنتی را به نگاه علمی تبدیل کند. 
 
بنامولایی یادآور شد: اشتغال باید از این به بعد به سمت خدمات بیشتر قبل و بعد تولید برود و بازاریابی و بازارشناسی باید اصل شده و شرکت های توسعه صادرات موجودیت پیدا کنند. 
 
وی گفت: درهر استان شرکت های توسعه صادرات باید بتوانند امر صادرات را ساماندهی کنند و به جای بازارخراب کردن که متاسفانه بعضی تولیدکنندگان به علت عدم آگاهی و مشکلاتی همچون مشکلات مالی که دارند گاها قیمت را خراب می کنند ولی شرکت های صادراتی که خدماتی باشند و بازار را بشناسند و تقسیم بازار بکنند می توانند این امر را سامان دهند. 
 
وی افزود: استان البرز به غیر از مزیت های کشاورزی بالایی که دارد درامر صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی همچون تولید حدود 90 ماکارونی و رب کشور را دارد که این صنایع می تواند در رشد کشاورزی استان نقش عمده ای را ایفا کند. 
 
بنامولایی با بیان اینکه در استان به دلیل گران بودن هزینه کارگر هر ساله مقدار زیادی میوه و محصولات کشاورزی ضایع شده و هدر می روند، اظهار داشت: راه اندازی خطوط جدید صنایع تبدیلی و تکمیلی می تواند بازار خوبی هم در کشور و هم در کشورهای حاشیه خلیج فارس و منطقه ایجاد کند. 
 
وی گفت: یکی از دیگر از مشکلات ما متاسفانه اشباع بعضی از صنایع است و باید زنجیره تولید را تکمیل کنیم و چیزهایی را که نداریم از این به بعد سرمایه گذاری جدید داشته باشیم و محصولاتی که بازار آن اشباع است نباید پروانه جدید کار صادر کنیم و از دولت و کارشناسان وبرنامه و بودجه می خواهیم که محصولی را به بازار بدهیم که بازار از آن اشباع نباشد و بیشتر باعث رکود و از دست دادن بازار باشیم. 
 
وی تاکید کرد که اتاق تلاش می کند با ایجاد تعامل با مسئولین دولتی این تعاملات و برنامه ریزی ها را ساماندهی کند. 

**پیش بینی افزایش صادرات سیب به خارج از کشور
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز نیز به خبرنگار ایرنا گفت که در 6 ماهه اول سال جاری 66هزار 650 تن میوه و تره بار از این استان به خارج از کشور صادر شده است. 
 
سید مجید موسوی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز میزان صادرات اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان میوه و تره بار استان را شامل 22 شرکت تولیدی و صادرکننده با صادرات شش ماهه اول به مقدار 3 هزار و 700 کانتینر با وزن تقریبی 66،650 تن و ارزش ریالی 155 میلیارد و 800 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: 3 هزار و 150 کانتینر سبزی و صیفی شامل کاهو ، کلم ، کرفس ، فلفل ، دلمه ، لوبیا سبز و .... و 550 کانتینر میوه شامل خیار ، گوجه فرنگی ، خربزه ، ملون ، انگور و خرمالو که مقصد قریب به اتفاق محصولات به کشور های امارات متحده عربی، عمان و قطر بوده وعمدتا از طریق بنادر جنوبی و کشتی های کانتینر بر و مقدار محدودی نیز از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد قطر صادر شده است. 
 
وی پیش بینی کرد تا پایان سال حدود 7 هزار کانتینر با وزن تقریبی 126 هزار تن و ارزش 352 میلیارد و 800 میلیون تومان انواع محصولات به کشورهای همجوار صادر شود که از نظر وزنی نسبت به سال قبل 2% و از نظر ریالی 13% رشد خواهد داشت. 
 
موسوی افزود: مقادیری هم از اقلام دیگر از جمله 2 هزار و 580 اصله نهال به ارمنستان، 12.5 تن سبزیجات خشک به عمان، 40 کیلوگرم بذر اصلاح شده به قزاقستان، 25 تن بستررویشی قارچ به عراق و یک و نیم تن موسیر خشک شده به آمریکا در 6 ماهه اول سال جاری صادر شده است. 
 
وی یاد آور شد در حال حاضر با توجه به برنامه تشویقی صادرات سیب و بازار موجود در کشورهای افغانستان، پاکستان و هند و این موضوع که سردخانه های استان البرز بارانداز و محل ذخیره استان های مجاور می باشد، پیش بینی می شود که مقدار زیادی سیب نیز به کشورهای هدف صادر شود که در آمار فوق الذکر قید نشده است. 
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز اضافه کرد: در بخش محصولات دامی نیز اقلامی همچون پولت تخمگذار به تعداد 3 هزار و 500 قطعه به ارمنستان، 14 راس گاو به افغانستان،2 تن ماهی خوراکی تازه، 21 تن ماهی خوراکی منجمد، 20 کیلوگرم خاویار و 1.5 تن شاه میگو (خرچنگ آب شیرین ) به کشور های اروپایی و یک راس اسب به جمهوری آذربایجان صادر شده است. 
 
**صادرات کشاورزی از گمرک استان قابل قبول نبوده
سرپرست گمرک استان البرز اعلام کرد که در هشت ماهه گذشته 107 میلیون دلار کالا از طریق گمرک البرز به خارج از کشور صادر شده است. 
 
علی اصغر بناساز گفت: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 119 درصد رشد ارزش دلاری داشته است. 
 
وی اضافه کرد: چای ، آرد گندم، مارگارین، فرآورده های آنتی اکسیدان، فرآورده های غلات و فرآورده های تانسیو اکتیو از جمله محصولاتی بودند که طی این مدت از طریق گمرک البرز صادر شده است. 
 
بناساز گفت: عمده این محصولات به کشورهای عراق، افغانستان، بنین در غرب آفریقا، پاکستان، کنیا، قطر، کویت، امارات و انگلستان صادر شده است. 
 
سرپرست گمرک البرز در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اعلام آمادگی گمرک استان برای صادرات محصولات کشاورزی خاطر نشان کرد: گمرک البرز برای صادرات محصولات کشاورزی و انجام تشریفات گمرکی هیچ گونه مشکلی ندارد. 
 
بناساز ادامه داد: حمل یکسره بدون نیاز به تخلیه کالا و ارزیابی در محل مورد تقاضا از جمله تسهیلاتی است که گمرک البرز با هدف تسهیل در صادرات انواع کالاها از جمله محصولات کشاورزی به صادرکنندگان ارائه می دهد. 
 
وی با بیان اینکه طی ماههای گذشته صادرات محصولات کشاورزی از گمرک استان در حد قابل قبول نبوده اظهار داشت: این امر به دلیل مشکلاتی از جمله حمل هوایی و یا صدور مجوز مربوط به دیگر دستگاه های متولی بوده و در بخش گمرکی مشکل نداریم. 
 
بناساز گفت: در صورت برطرف شدن این مشکلات، گمرک البرز این آمادگی را دارد که محصولات کشاورزی صادر کنندگان را به دیگر کشورهای دنیا صادر نماید. 
 
**صادرات 100 هزار تن محصولات کشاورزی از البرز به کشورهای حاشیه خلیج فارس
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری البرز گفت که از ابتدای سال جاری تاکنون 100 هزار تن محصولات کشاورزی از این استان به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر شده است.
 
پرویز زرگر افزود: این محصولات در قالب 5 هزار کانتینر 20 تنی شامل سبزی، صیفی، تخم مرغ، نهال و تلیسه به کشورهای عراق، حوزه خلیج فارس و آسیای میانه صادر شده است.
 
وی با بیان اینکه حدود 50 تن از صادرات سبزی، صیفی و میوه کشور را این استان تامین می کند، اظهار داشت: 85 درصد از این میزان محصولات را کاهو، کلم، کرفس، فلفل دلمه ای و لوبیای سبز شامل شده و 15 درصد آن نیز شامل خیار، گوجه فرنگی، خربزه، ملون، انگور و خرمالو می باشد.
 
وی به مشکلات صادرات محصولات کشاورزی در استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه به دلیل نبود زیرساخت های لازم میزان صادرات البرز محدود است و عمده محصولات کشاورزی استان از بنادر جنوبی کشور صادر می شود.
 
زرگر اضافه کرد: به همین دلیل میزان محصولات صادر شده استان البرز در لیست آمار صادرات استان های جنوبی قرار می گیرد به رغم اینکه البرز یکی از عمده تولیدکنندگان محصولات کشاورزی می باشد که در تولید بسیاری از این محصولات رتبه های برتر کشوری را دارد.
 
وی به میزان محصولات تولید شده کشاورزی در سال زراعی 96-95 اشاره کرد و افزود: در این مدت 980 هزار تن محصولات زراعی، 560 هزار تن محصولات باغی و 244 هزار تن محصولات دام، طیور و آبزیان در استان تولید شده است.
 
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری البرز اضافه کرد که در استان البرز 24 نفر عضو اتحادیه صادرکننده سبزی و صیفی هستند.
 
علی اصغر بناساز سرپرست گمرک البرز تاکید دارد که برای صدور محصولات کشاورزی البرز به سایر کشورها مشکلی نداریم اما از ابتدای سال 96 تا کنون میزان صادرات محصولات کشاورزی از گمرک البرز در حد قابل قبولی نبوده است.
 
وی ادامه داد: برخی تصور می کنند مانع تراشی‌های گمرک باعث شده میزان صادرات این محصولات کم شود ولی این به هیچ وجه درست نیست.
 
وی افزود: گمرک استان آمادگی کافی برای صادرات محصولات کشاورزی را دارد و هیچ مشکل زیر ساختی دراین مجموعه وجود ندارد.
 
این مسئول با اشاره به دلیل کاهش صادرات محصولات کشاورزی استان ابراز کرد: این امر به دلیل مشکلاتی از جمله حمل هوایی و یا صدور مجوز مربوط به دیگر دستگاه های متولی اتفاق افتاده است.

ایرنا
.چاپ مطلب
دشواری صادرات محصولات کشاورزی البرز
تعداد دفعات مشاهده شده : 217
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید