کد مطلب : 56098 / تاریخ ثبت : 1396/06/21 17:59

از وعده تا عملِ شهرداری و ادارات کرج در زمینه کتاب

مالیات بر تکیدگی کتاب

علی رغم ابلاغ از طرف استانداری البرز و وزارت کشور در خصوص معافیت مالیاتی کتابفروشی ها که در آن صریحاً تأکید شده است که کتابفروشی ها ملزم به پرداخت عوارض نیستند؛ تاکنون نه شهرداری و نه اداره امور مالیاتی کرج در این باره حاضر به همکاری نشده اند

پاییز 1391 بود که شورای شهر تهران آئین‌نامه اجرایی طرح «کاربری فرهنگی» را مصوّب نمود. چند ماه بعد نیز معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، بخشنامه ی مربوط به این آئین‌نامه را به مناطق 22 گانه ابلاغ کرد. بر اساس این ابلاغ، کتابفروشی‌های پایتخت از پرداخت 90 درصد عوارض تجاری معاف شدند. آئین‌نامه اجرایی طرح کاربری فرهنگی امکان ویژه‌ای را برای تأسیس کتابفروشی‌ها ایجاد می کند؛ بر اساس این آئین‌نامه، هر کس بخواهد یک واحد صنفی را برای شغل کتابفروشی دایر کند، مادامی که در این شغل فعالیت داشته باشد، از پرداخت 90 درصد عوارض مربوطه معاف خواهد شد.
  
همچنین بر اساس این آئین‌نامه، کسانی که مجتمع‌های تجاری می‌سازند چنانچه 10 درصد از فضای این مجتمع‌ها را به یکی از سه شغل کتابفروشی، دفتر نشر و دفتر پخش کتاب اختصاص دهند، ضمن اینکه این فضاها از پرداخت 90 درصد عوارض تجاری معاف خواهند شد، به دیگر فضاها هم در این زمینه 10 درصد تخفیف داده خواهد شد.

این صدا به نوبت در شهرهایی مثل اردبیل، کرمانشاه و تبریز و.. هم انعکاس پیدا کرد. در تبریز به موجب اصلاح ماده 37 تعرفه عوارض محلی سال 95 ، شهرداری کتابفروشی ها از پرداخت عوارض کسب و تجارت و پیشه معاف کرد.
 
کتاب؛ شغل پر هزینه
بالا رفتن هزینه های تجاری و تعیین مالیات و عوارض شهرداری، همکاری نکردن بیمه تأمین اجتماعی و در نهایت درآمد پایین و ناتوانی در جذب مخاطب و مشتری، آینده اشتغال در حوزه کتاب را تهدید می کند؛ به گفته ی آجرلو« در کرج با دو میلیون جمعیت بیش از 860 تا لوازم آرایش داریم و بیش از 900 تا پیتزافروشی. در حالی که با این همه جمعیت، کتابفروشی هایی که فقط کتاب بفروشند 20 مورد بیشتر نیست.» شاید نتوان جامعه را به اجبار و دیکته ی قانون کتابخوان کرد؛ اما حداقل می توان با سازوکارهای اقناعی آن ها را به سمت کتاب فراخواند؛ ایجاد موانع و اعمال شرایط فصل کننده برای کتاب؛ و همزمان در زبان شعار فرهنگ دادن و تظاهر به فرهنگ و هنر کردن؛ امر ناخوشایندی است.    

اما در کرج علی رغم شعارهایی که بر زبان اعضای شورا و اهالی شهرداری قبلی جاری می شد، نه تنها تلاشی برای گره گشایی مسائل فرهنگی( در رأس آن کتاب و تولید و عرضه ی آن) نشد؛ بلکه بارها شنیده شده مواردی فراتر از الزامات قانونی بر صاحبان کتابفروشی ها اعمال شده است. آجرلو رئیس اتحادیه ی کتابفروشان و لوازم التحریر کرج به خبرنگار شبکه خبری البرز گفت:« ما نامه ای از استانداری و وزارت کشور دریافت کرده ایم که بر اساس مفاد آن کتابفروش ها باید معاف از پرداخت عوارض باشند اما تاکنون در کرج اجرایی نشده است؛ چون عوامل مدیریت شهری در این باره حاضر به همکاری نشدند. البته در شورای شهر جدید لایحه ای تنظیم کرده ایم که قرار است در کمسیون فرهنگی نیز مطرح گردد تا کتابفروشی ها در کرج هم مثل تهران مشمول تخفیفات عوارض کسب و کار بشوند.»
 
ناهمزبانی مدیران در حوزه کتاب
رئیس اتحادیه کتابفروشان کرج به موردی از ناهمگامی و ناهمزبانی مدیریت شهری با مشاغل فرهنگی اشاره کرد و افزود:« در مهرشهر یک کتابفروشی به نام قاصدک دایر بود که اختصاصاً در زمینه ی کتاب کودک فعالیت می کرد. ایشان که یک خانم معلم بازنشسته هستند کتاب ها را معمولاً طی برنامه هایی خاص به کودکان عرضه می کرد. چندی پیش عوامل شهرداری این واحد صنفی را ملزم به پرداخت عوارض مضاعف نسبت به صنوف دیگر کرده اند. روبروی همین واحد، یک پیتزا فروشی  وجود دارد که تولید زباله اش به اندازه 10 تا خانوار است، در حالی که همه واقف اند یک کتابفروشی اصلاً تولید زباله ندارد، به هر حال مأموران شهرداری از پیتزافروشی فقط 250 هزار تومان عوراض دریافت کرده اند حال آنکه این مبلغ برای کتابفروشی قاصدک 2752000( دو میلیون و هفتصد و پنجاه و دو هزار  تومان) اعلام شده است.»
 
مالیات بر کتاب!
 به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، خانم علیپور مدیر سابق کتابفروشی قاصدک ضمن تأیید این مطلب گفت: «در اعلام اولیه شهرداری که در آذرماه 1395 صورت گرفت، همین مبلغ تعیین شده بود؛ اما بعدها پس از رفت و آمدها و مراجعه های مستمر حاضر شدند مبلغ عوارض را به 1250000 تومان تقلیل بدهند.» 



علیپور اذعان کرد:« با توجه به شرایط نامناسبی که در حوزه ی کتاب و کتابفروشی ها به خصوص از لحاظ اقتصادی پیش آمده است، صنف های فرهنگی به ویژه کتابفروشی ها درآمدزایی مکفی ندارند؛ همه مطلع هستند که برخی از کتابفروشی های معتبر نیز دچار مشکلات عدیده ای هستند و یکی پس از دیگری تعطیل می شوند. در این وضعیت، شهرداری و اداره ی مالیات نباید باری روی دوش این واحدهای صنفی بگذارند.»

علاوه بر این، آجرلو یکی از موانع فعالیت در حوزه ی کتاب را عملکرد اداره ی مالیات نسبت به واحدهای اتحادیه کتابفروشان دانست و گفت:« در سال گذشته علی رغم تأکید اداره ارشاد و با لیستی که از طرف اتحادیه برای معافیت ارائه دادیم، اداره مالیات بهای چندانی نداد و برای این واحدها نیز مالیات تعیین کرد. هر چند بعد از آن پیگیری کردیم؛ ولی در گیرودار بوروکراسی اداری به نتیجه ای نرسید؛ برای همین فضایی برای فعالیت در حوزه ی کتاب ایجاد نمی شود.»
 
تردید نهادها در پذیرش کافه کتاب
آجرلو افزود:« با توجه به اینکه متولیان فرهنگی در موضوعات مختلف فرهنگ زبان مشترکی در سطح اجرایی و مدیریتی ندارند؛ پای فرهنگ هم حداقل در سطح استان می لنگد. حال آنکه ما می توانیم با اتفاق نظر و وحدت رویه در سطوح مختلف اجرایی سمت و سوی فرهنگی جامعه را به افق های روشن تری بکشانیم.»

رئیس اتحادیه کتابفروشان کرج گفت:« ما برای پرورش اندیشه و گسترش کتابخوانی می توانیم استعدادهای نو را در مکانی مناسبتر به نام کافه کتاب جمع کنیم. متأسفانه خیلی از مسؤولان ما ذهنیت لاله زاری از کافه ها و کافه کتاب ها دارند. در حالی که ما 7 سال به خاطر بوروکراسی اداری برای رسمیت دادن به کافه کتاب ها وقت گذاشتیم. هنوز هم بعضی از نهادها مثل اماکن از پذیرش اعضای ما خودداری می کنند؛ در حالی که مصوبه ی کمسیون نظارت بر نظام های صنفی که به عنوان پارلمان صنفی تلقی می گردد و مصوبات آن بر همه افراد لازم الاتباع است. اما اماکن هنوز هم از پذیرش اعضای ما اجتناب می کنند؛ درعوض، برای قلیان سرا و سفره خانه ها به راحتی پذیرش انجام می شود.»

بهرام آجرلو یکی از ریشه های شرایط امروز کتابخوانی را در حوزه نشر و تولید دانست و گفت:« در کنار این کارها، اتحادیه کتابفروشان تلاش کرد که ناشران را هم به عنوان صنف در دل اتحادیه کتابفروشی مطرح کند که باز به علت عدم زبان مشترک بین مسؤولین و نبود کارشناسی ها و تحقیق و بی حوصلگی(طوری که اصلاً مطالب و درخواست ها و طرح های ما را که مکتوب می کنیم، نمی خوانند و می گویند شفاهاً یک کلام بگو چه می خواهید!!) مشکلات زیادی داشتیم؛ ولی خوشبختانه با همکاری اداره ارشاد پیگیری هایمان در سال 95 به ثمر نشست.»

 رئیس اتحادیه کتابفروشان کرج تجمیع ناشران و کتابفروشان را امری ضروری دانست و معتقد است این امر زنجیره ای از مؤلفین و کتابفروشان و ناشران را ایجاد می کند، زیرا اگر این سیکل ترکیبی در یک جا قرار بگیرد، میزان هزینه ها نیز برای اهالی فرهنگ کاهش پیدا می کند.» 
علی شهبازی
.چاپ مطلب
کتاب مالیات عوارض کرج شهرداری
تعداد دفعات مشاهده شده : 279
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید