کد مطلب : 56077 / تاریخ ثبت : 1396/06/21 08:49

سد معبری از جنس نیازمندان

پازل ناتمام ساماندهی دست‌فروشان در البرز

دست‌فروشی ازجمله مشاغلی است که افراد کم‌بضاعت با توجه به عدم سرمایه هنگفت نسبت به دیگر مشاغل به آن روی می‌آورند که نیازمند کمک و مساعدت مسئولان به‌ویژه شهرداری‌ها است

 افراد کم‌بضاعت که از توانایی مالی کم‌تری برخوردار هستند پس از مواجه‌شدن با درهای بسته به این شغل روی می‌آورند.

همه انسان‌ها برای امرارمعاش، فن و حرفه‌ای را درخور توانایی خود انتخاب می‌کنند اما هنوز هم افرادی که دارای تخصص کافی و یا سرمایه جهت رفع مشکلات معیشتی نیستند مشاهده می‌شوند که در این شرایط اولین فکری که به ذهن آن‌ها خطور می‌کند دست‌فروشی است اما گاهی مشاهده برخورد نامناسب با این عزیزان که چاره‌ای جز این کار ندارند دل هر بیننده‌ای را به درد می‌آورد.

جمع‌آوری بساط پدر پیری که مشغول فروش یک سینی از محصولات باغ خود زیر یکی از پل‌های این کلان‌شهر است، به هر بهانه‌ای از انسانیت به دور است یا مادری که زیر آفتاب سوزان برای امرارمعاش فرزندان یتیمش مشغول بافتن و فروش لیف است نیازمند تقدیر است نه تهدید.

آقای 35 ساله تولیدکننده لباس که پنج سال است دست‌فروشی می‌کند به خبرنگار ما می‌گوید: پس از تحویل مغازه‌ام به دلیل ورشکستگی و عدم سرمایه کافی جهت اجاره مغازه جدید، مجبور به دست‌فروشی شدم تا بتوانم نیازهای اولیه خانواده‌ام را برطرف کنم.

جوان 22 ساله‌ای که دارای معلولیت از ناحیه پا است در این رابطه گفت: به دلیل معلولیت و کارت معافیت پزشکی، قادر به اشتغال در ادارات دولتی نیستم و ازآنجایی‌که پشتوانه مالی جهت راه‌اندازی شغل آزاد ندارم، این کار را انتخاب کردم.

از سوی دیگر وجود این‌همه دست‌فروش کنار خیابان‌های اصلی شهر، هم باعث شلوغی و هرج‌ومرج شده و هم وجهه خوبی برای یک کلان‌شهر ندارد اما متأسفانه مسئولین شهرداری تنها با اکتفا به یک‌طرف ماجرا به بهانه سد معبر اقدام به برخورد نامناسب و جمع‌آوری بساط دست‌فروشان می‌کنند.

حسن مدیر روستا، معاون خدمات شهری شهرداری مرکز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خصوص برخورد نامناسب با دست‌فروشان گفت: با توجه به اینکه گاهی اوقات خود فروشندگان با به کار بردن الفاظ رکیک مسبب درگیری و برخورد ناشایست می‌شوند، اما همکاران ما همچنان باید کرامت خود را حفظ کنند و در صورت مشاهده تخلفاتی از این قبیل از سوی فروشندگان، حق برخورد با آن‌ها را ندارند و باید موضوع را صورت‌جلسه کرده و به مقامات انتظامی و قضایی تحویل دهند.

واضح است که خوراکی‌های باز چون لبو، باقالی، جگر و ... کنار خیابان از بهداشت کافی برخوردار نیستند اما به‌جای جلوگیری از فروش آن‌ها می‌توان با ایجاد فضای مناسب باعث فراهم شدن شرایط بهتری برای این عزیزان شد.

خانم میان‌سالی که پس از فوت همسرش با پخت فلافل امرارمعاش می‌کند اظهار داشت: به دلیل فضای نامناسب و آلودگی موجود، مواد غذایی عرضه‌شده به همشهریان از سلامت کافی برخوردار نیستند که همین مسئله باعث عذاب وجدان من می‌شود ولی برای تأمین مخارج فرزندانم، این تنها کاری است که می‌توانم عهده‌دار آن باشم.

پسر کم سن و سالی که با چهره آفتاب‌سوخته در حال فروش جوراب است، افزود: زمانی که در میدان طالقانی مستقر بودیم، به دلیل مصرف خوراکی‌های آلوده در آن مکان دچار عفونت داخلی و به دنبال آن مدتی در بیمارستان بستری شدم که امیدوارم باوجود این‌همه مشکل، مسئولان فضای مناسبی را در اختیار ما قرار دهند.

تصمیمات متعددی جهت ساماندهی این عزیزان اتخاذشده اما هنوز شهروندان شاهد یک محیط مناسب و سرپوشیده جهت کسب درآمد دست‌فروشان نیستند.

البته مکان‌های تعلق‌گرفته به آن‌ها نه ازنظر بهداشتی و نه ازنظر ظاهری درخور این شهروندان نیست زیرا معمولاً این مکان‌ها با مشکلاتی چون زمین خاکی، نبود آب آشامیدنی سالم و سرویس بهداشتی مناسب همراه هستند که به‌سادگی می‌تواند زمینه‌ساز بروز انواع بیماری‌ها شود.

مدیر روستا تصریح کرد: با توجه به اینکه قانون هنوز مجوز و اعتباری جهت در اختیار گذاشتن فضاهای سرپوشیده برای دست‌فروشی در اختیار ما نگذاشته است، مجبوریم از فضاهای باز و زمین‌های خالی برای این امر استفاده کنیم مگر در بازارهای روزی که جهت تأمین مایحتاج همشهریان برپا می‌شوند که این کار توسط سازمان میادین صورت می‌گیرد.

وی در خصوص ساماندهی دست‌فروشان افزود: در آخرین رایزنی‌های انجام‌شده جهت جمع‌آوری دست‌فروشان، مناطقی از شهر کرج انتخاب شد که به‌محض مساعدت مالکین، این مناطق در اختیار این عزیزان قرار خواهد گرفت.

معاون خدمات شهری شهرداری مرکز بیان داشت: فضاهای پیش‌بینی‌شده مشابه فضای قبلی واقع در میدان طالقانی کرج هستند اما این بار امکانات رفاهی بیش‌تری در اختیار فروشندگان قرار خواهد گرفت.

فراموش نکنیم که دست‌فروشی برخلاف کلاهبرداری، بزه و دزدی، کار شرافتمندانه‌ای است و گاهی انتخاب این شغل از روی اجبار و ناچاری اتفاق می‌افتد که مبادا با برخورد نامناسب موجب پشیمانی آن‌ها از کسب روزی حلال و روی آوردن به خلاف شویم.

گفتنی است مسئولان مربوطه با مساعدت خود جهت اختصاص دادن فضای مناسب به این شغل، هم در رفع مشکلات معیشتی دست‌فروشان سهیم خواهند بود، هم به زیبایی شهر کمک خواهند کرد و درنهایت شاهد کاهش حجم ترافیک شهر خواهیم بود.
فارس
.چاپ مطلب
ساماندهی دست‌فروشان البرز
تعداد دفعات مشاهده شده : 220
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید