کد مطلب : 56064 / تاریخ ثبت : 1396/06/20 10:06

زنگ خطر ۱۰۴ هکتار بافت فرسوده در شهرستان فردیس

شهرستان فردیس که با جمعیت ۵۰۰ هزار نفری در حاشیه جنوبی کلان شهر البرز واقع شده است، این شهر در هجمه ای از ساخت و سازهای غیرمجاز و بافت های فرسوده شهری محاصره شده است

در حال حاضر بسیاری از شهرهای کشور با مساله ای به نام بافت های فرسوده مواجه هستند، این بافت ها یا هسته های قدیمی شهرها بوده و به مرور زمان دچار فرسودگی و عدم کارایی شده اند و یا در دوران معاصر بدون رعایت ضوابط و مقررات معماری و شهرسازی شکل گرفته اند و اکنون با مسائل و مشکلات بسیاری روبرو بوده و این مشکلات را به کل شهر نیز تسری می دهند.

در این میان هر از چند گاهی شنیدن اخبار ناگواری مانند حادثه دلخراش پلاسکو رسانه ها را به دنبال مطالبه گری و مسئولین را به دنبال تصمیمات چاره اندیشی موقت و زودگذر می اندازد اما با گذشت زمان و کم رنگ تر شدن ابعاد حادثه این موضوع به دست فراموشی سپرده می شود تا بار دیگر حادثه ای در نقطه ای از شهر همگان را متوجه نابه سامانی های شهری و مدیریتی کند.

شهرستان فردیس که  با جمعیت ۵۰۰ هزار نفری در حاشیه جنوبی کلان شهر البرز واقع شده است چندان مورد توجه مسئولین شهری قرار نگرفته است و این شهر در هجمه ای از ساخت و سازهای غیرمجاز و بافت های فرسوده شهری محاصره شده است.

ساختمان هایی که بدون رعایت نکات ایمنی ساخته شده اند و هیچ آماری از تعداد این ساختمان ها و میزان امنیت آن ها در دسترس نیست و جان انسانهایی بی گناهی که هر روز بدون اطلاع از عواقبی که ممکن است جان آن ها و خانواده ها یشان را تهدید کند در شهر تردد می کنند.

یکی از این سازه های فرسوده، پل شهید کلانتری است که مردم آن را به عنوان پل سرحد آباد می شناسند، پل قدیمی سرحد آباد به دلیل عمر بیش از ۲۰ ساله، دچار فرسودگی شده است و خطری بزرگ مردم این شهر به ویژه اماکن مسکونی، اداری و تجاری حاشیه آن و همچنین خودروها و سرنشینانش را تهدید می‌کند.

این پل ارتباطی کرج و فردیس در اثر استفاده از مصالح بی کیفیت در هنگام ساخت و نیزشرایط جوی و بارندگی وتغییرات دمای هوا به مرور زمان فرسوده شده است و تمام مدیران شهری و مسئولین استانی از فرسودگی این پل اطلاع دارند اگرچه دستوراتی به منظور ترمیم و مرمت این پل داده شده است اما تاکنون هیچ اقدامی دراین جهت انجام نشده است.

وجود بیش از ۱۰۰۰هکتار بافت فرسوده در سطح استان البرز و عدم برنامه ریزی برای احیا و بازسازی بافت های فرسوده یکی دیگر از مشکلات است.

از سوی دیگر به دلیل عدم استقلال شهرداری فردیس از شهر کرج ایستگاه آتش نشانی مستقلی دراین شهرستان وجود ندارد، اگرچه  مدیران شهری کرج اذعان دارند که امکانات مناسبی در فردیس جانمایی شده است که در صورت وقوع بحران و حادثه تمام ایستگاهها به کمک یک دیگر خواهند آمد اما نمی توان جای خالی اداره آتش نشانی مستقل را در این شهرستان نادیده گرفت و شاید یکی از نکاتی که مستقل شدن شهرداری شهرستان فردیس را بیش از پیش آشکار می کند وجود اداره آتش نشانی در این شهرستان است.

با توجه به مشکلاتی که این شهرستان نوپا در بدو تشکیل شهرداری و شورای شهر مستقل با ان روبه رو است به نظر می رسد رسیدن به تجهیزات نسبی در این شهرستان زمانی طولانی سپری خواهد شد.

مهدی فاطمی شهردار منطقه ۳ کرج در این خصوص به خبرنگار ما گفت: ۵۴ هکتار بافت فرسوده در فردیس وجود دارد که ۳۶ هکتار از این بافت های فرسوده به منطقه ۱۰ و۱۸ هکتاربه منطقه  ۳ تعلق دارد.

وی افزود: ستاد باز آفرینی و توانمند سازی در راستای ساماندهی بافت های فرسوده تشکیل خواهد شد که به دلیل عدم فعالیت رسمی اعضای شورای شهر فردیس این موضوع به تعویق افتاد.

این مسئول تصریح کرد: طبق حکم اجرایی در سراسر کشور در راستای بهبود مناطق فرسوده سطح کشور ۵۰ درصد عوارض در نظر گرفته شده است.

به گفته فاطمی رسیدگی به امکاناتی همچون، فاضلاب، گاز و آب از مهمترین اولیت های رسیدگی به بافت های فرسوده سطح شهرستان به شمار می آید.

۵۰ هکتار بافت فرسوده مشکین دشت دربرابر پیش لرزه ها  و نهایتا به زلزله با ریشتر بسیار کم با خاک یکسان می شود و آواری بر روی سر شهروندان مشکین دشت  فرو خواهد ریخت.

محبوب فروزنده شهردار مشکین دشت در گفتکو با خبرنگار فردیسان گفت: ۴۵ هکتار بافت فرسوده در منطقه مشکین دشت تعریف شده است که  طبق دستوالعمل  کسانی که تا پایان سال ۹۵ برای احیا و نوسازی بافت های فرسوده  اقدام کرده اند د از تخفیف ۵۰ درصدی، صدور پروانه بهره مند شده اند.

وی گفت: یکی از مشکلات بافت های فرسوده در مشکین دشت عدم وجود سند دربسیاری از این املاک و اراضی برای دریافت وام بانکی است ،بنابراین شهرداری برای سند دارنمودن این املاک با استقرار بنیاد مسکن در طبقه همکف شهردای اقدام به تشکیل پرونده برای این اراضی نموده است که با استقبال خوب مردم مواجه شده است .

فروزنده هم چنین تصریح کرد : پس از صدور سند مالکان می توانند برای دریافت پروانه از تخفیفات ویژه شهرداری در احیای بافت های فرسوده بهره مند شوند.

وی با بیان این که ستاد بحران در شهرداری تشکیل شده است و جلسات مستمر این ستاد با همکاری سایر دستگاهها برقرار است خاطر نشان کرد: ۳ ایستگاه آتش نشانی در مشکین دشت مستقرشده است که  از مجهزترین امکانات آتش نشانی برخوردار است ،علاوه بر ایستگاه مرکزی، یک ایستگاه در شهرک بعثت و یک ایستگاه در پارک مطهری که مجهز ترین ماشین آلات آتش نشانی وعوامل امداد ونجات و سایر دستگاههای خدمات رسان و امداد رسان مانند اورژانس وجود دارد.

در پایان آن چه که مسلم است پس از وقوع حادثه نشانه رفتن مسئولین و شورای شهر و یا هر نهاد دیگری نتیجه ای به دنبال نخواهد داشت و در عمل نه عذرخواهی ، نه استعفا ونه جابه جایی در مدیریت کلان شهری رخ نخواهد داد و تنها مصیبت این فاجعه بر دل مردم بی گناه شهر باقی خواهد ماند، بنابراین امیدواریم مسئولین هر چه سریعتربرای رفع مشکلات تدبیر کنند.
البرز فردا
.چاپ مطلب
زنگ خطر بافت فرسوده فردیس
تعداد دفعات مشاهده شده : 196
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید