کد مطلب : 56057 / تاریخ ثبت : 1396/06/20 09:29

هشتمین نمایشگاه استانی کتاب در کرج افتتاح شد (به همراه تصاویر)

هشتمین نمایشگاه کتاب استان البرز و سیصد و سی و سومین نمایشگاه کتاب استانی کشور روز یکشنبه با حضور سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسؤولین استان البرز در کرج گشایش یافت.

به گزارش خبرنگار شبکه خبری البرز، محمد سلگی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاح نمایشگاه گفت:« خوشبختانه در زمینه ی تولید کتاب در میان کشورهای منطقه و شاید در جهان رتبه ی خیلی خوبی داریم؛ کما اینکه درسال گذشته 88000 عنوان کتاب درکشور منتشر و عرضه شده است.» وی افزود:« در سال های گذشته میانگین چاپ اولی ها در کشور 60 درصد و چاپ مجددها نیز 40 درصد بوده است. همچنین میانگین تعداد کتاب از حیث تألیف، در پنج سال گذشته حدود 81 درصد تخمین زده شده که در بین استان ها، استان تهران رقیب بلامنازع است. زیرا حدود 75 درصد از تولید کتاب در تهران صورت می گیرد.»
سلگی اشاره کرد:« استان البرز نسبت استان های دیگر در زمینه ی تولید و نشر کتاب فعال تر است بر این اساس می توان تعداد ناشران استان را به نسبت جمعیت می توان مناسب دانست.»
سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد:« صدور مجوزها، در 10 استان قم و شیراز و خراسان رضوی و تبریز و ... در اداره فرهنگ و ارشاد همان استان صورت می پذیرد که استان البرز هم به عنوان استان یازدهم افزوده خواهد شد.»
سلگی با اشاره به مسائل عرضه ی کتاب گفت:« در کشور، به لحاظ تولید کتاب، در سال 95 نسبت به 94 رشد 15 درصدی داشته ایم که رشد مناسبی است و این میزان رشد، در بین کشورهای منطقه هم قابل قبول است. البته در زمینه عرضه کتاب گرفتار مشکلاتی هستیم. همان طور که می بینیم در سال های اخیر تیراژ کتاب به نسبت کاهش پیدا کرده است؛ هر چند در سال 95 شاهد رشد 5 درصدی هم بوده ایم. برای رفع این مشکل، وزارت فرهنگ تلاش می کند با ارائه تسهیلات و تجهیز و نوسازی کتاب فروشی ها و برپایی نمایشگاه های فصلی به عرضه ی بیشتر کتاب کمک کند.»
محمد سلگی بیان داشت:« البته همزمان با نمایشگاه ها، بن های تخفیف هم به همکاری مؤسسه نمایشگاه های کشور در اختیار استفاده کنندگان قرار می گیرد و امکان استفاده از این بن ها حتی در فروشگاه های سطح شهر هم فراهم است.»
سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد:« با توجه به تراکم بالای جمعیتی و همچنین تنوع و تکثر قومیتی در استان البرز، این استان از لحاظ فرهنگی و کتاب نیازمند توجه خاص است. البته شهرک های حاشیه ای هم باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد و وزرات فرهنگ آمادگی ارائه ی هر نوع خدمات در بحث کتاب به فروشگاه ها در شهرک های اقماری را دارد.»
سگلی گفت:« در سال 95 حدود 29 نمایشگاه در زمینه کتاب برگزار شده است که حدود 7 میلیون نفر از نمایشگاه ها بازدید کرده اند. از آنجا که قصد ما فقط عرضه کتاب نیست، در کنار نمایشگاه ها 480 برنامه جنبی هم اجرا شده است.»

در این مراسم، علی خیلدار مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز گفت:« در هشتمین نمایشگاه کتاب البرز ۱۲۰غرفه جانمایی شده است که در این غرفه ها آثار ۲۲۰ ناشر به نمایش گذاشته می شود که ۶ غرفه این نمایشگاه به ۲۰ ناشر بومی و استانی اختصاص داده شده است.»
خیلدار گفت:« در هشتمین نمایشگاه کتاب البرز  32 هزار عنوان کتاب در معرض دید عموم قرار داده شده است؛ علاوه بر این ها، از ۲۲ کتاب نیز رونمایی خواهد شد. مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز گفت: در این نمایشگاه یک غرفه نیز برای حمایت از مسلمانان میانمار اختصاص یافته است.» 

در حاشیه این نمایشگاه، نمایشی با موضوع کتاب اجرا گردید و همچنین از ناشران برتر استان تجلیل شد. 
 
در این نمایشگاه علاوه بر کتاب و اجرای برنامه های جنبی، غرفه هایی نیز برای فروش لوازم التحریر اختصاص داده شده است.
گفتنی است هشتمین نمایشگاه کتاب البرز از ۱۹تا ۲۵ شهریور در محل دایمی نمایشگاه های استان البرز برقرار است. این نمایشگاه به همت اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی البرز شهرداری و شهرداری کرج و مؤسسه ی نمایشگاه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برپا شده است.


علی شهبازی
.چاپ مطلب
کتاب نمایشگاه استانی استان البرز
تعداد دفعات مشاهده شده : 214
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید