کد مطلب : 55363 / تاریخ ثبت : 1396/05/17 09:06

گفتگو با علی اکبری کمیسیون کشاورزی

سازمان جنگل ها بالگرد اطفای حریق ندارد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: رای کاهش خسارات ناشی از آتش سوزی ها سازمان جنگل ها باید به امکانات و تجهیزات پیشرفته مجهز شده و بالگرد اطفای حریق برای تمامی استان ها تامین شود


 
به گزارش خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز، در این چند سال اخیر بارها شاهد آتش سوزی های متعدد جنگل ها و مراتع را شاهد بودیم و این سریال تکراری حادثه آتش سوزی در جنگل ها کماکان ادامه در شده است که نشان از کمبود تجهیزات و امکانات پیشرفته جهت مهار آن می باشد. نباید از نظر دور داشت که، آتش سوزی هایی اینچنین مخرب مستقیما خسارات زیست محیطی را بهمراه دارد که در این رابطه حدود 11میلیون هکتار از جنگل ها ی کشوردر همین سه چهار سال اخیر بر اثر عدم امکانات و تجهیزات کافی دچار حریق شده و از بین رفته اند که محاسبات نشان داده سالانه چیزی حدود 320 میلیارد تومان خسارات ناشی از این گونه آتش سوزی ها را محیط زیست متحمل شده است.

این در حالی است که، حریق تهدیدی جدی برای حیات جنگل ها و مراتع کشور بشمار می رود که تاحدودی می توان تغییراقلیم، عدم فرهنگ سازی در حفاظت از مراتع و جنگل ها لزوم استفاده از سیستم های هشداردهنده و تکنولوژی های روز دنیا برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی جنگل ها را نیز جهت تشدید آن برشمرد.

در این رابطه علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس و نماینده مردم شیراز در مجلس اظهار داشت:
در حالی خسارت مستقیم زیست محیطی ناشی از این آتش سوزی ها سالانه به طور میانگین 320 میلیارد تومان است که هنوز در برخی آتش سوزی ها از وسایل ابتدایی مانند بیل و کلنگ برای اطفای حریق استفاده می شود و از سویی با کمبود شدید بالگرد اطفای حریق در کشور به ویژه در مناطق دارای پوشش جنگلی بالا نیز روبرو هستیم و به همین دلیل اطفای حریق جنگل ها به دلیل صعب العبور بودن مناطق و نبود بالگرد به کندی پیش می رود.

وی با با یادآوری آتش سوزی بیش از 11 میلیون هکتار از جنگل ها کشور طی سه سال اخیر، گفت: بر اساس آمارها سال گذشته حدود 2 هزار و 123 هکتار، سال 93 حدود 6 هزار و 574 هکتار و همچنین سال 94 حدود 3 هزار و 394 هکتار از اراضی جنگلی طعمه حریق شد.

حریق تهدیدی جدی برای حیات جنگل ها و مراتع کشور

نقش عوامل انسانی در آتش سوزی مراتع و جنگل ها موضوعی بود که به آن اشاره کرد وافزود:  نیاز است در این رابطه فرهنگ سازی ها بیشتر شود و همچنین از ظرفیت مردم و جوامع محلی برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی ها استفاده کرد.

سازمان جنگل ها بالگرد اطفای حریق ندارد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از کمبود بالگرد اطفای حریق در کشور انتقاد کرد و با بیان اینکه سازمان جنگل ها بالگرد اطفای حریق ندارد، گفت: متاسفانه بالگرد مورد نیاز برای اطفای حریق از طریق نهادهای نظامی مانند وزارت دفاع تامین می شود و در واقع این سازمان بالگرد اختصاصی ندارد و همچنین برخی از این بالگردها امکانات اطفای حریق را نداشته و تنها از آنها برای هلی برد نیروها استفاده می شود؛ برای کاهش خسارات ناشی از آتش سوزی ها سازمان جنگل ها باید به امکانات و تجهیزات پیشرفته مجهز شده و بالگرد اطفای حریق برای تمامی استان ها تامین شود.

تاکید بر لزوم استفاده از سیستم های هشداردهنده و تکنولوژی های روز دنیا برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی جنگل ها
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم استفاده از سیستم های هشداردهنده و تکنولوژی های روز دنیا برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی جنگل ها، افزود: به صورت جدی می طلبد در مناطق حفاظت شده و همچنین مناطقی که بیشترین پوشش جنگلی را دارا هستند از سیستم های اعلام حریق و  هشداردهنده آتش استفاده شود.
 

 


محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
کشاورزی بالگرد اطفای حریق جنگل ها
تعداد دفعات مشاهده شده : 591
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید