کد مطلب : 55144 / تاریخ ثبت : 1396/05/04 19:40

گفتگو با کارشناس ارشد حقوق جزا

حال این روزهای مان خوب نیست/ کودکی غبارآلود بنیتا

آدم ربایی های کودکان و کودک آزاری ها این روزها میراث خوار هر مجلس اعم فضای مجازی و یا کمپینگ های خانوادگی شده است. این روزها تاب دلهره بر درخت جان مادران و پدران بسته شده که با هر تکانش چشم ها دل پیچه می گیرند

 ثانیه های مان تبدار و چهره ها نقاب غم بر خود بسته اند. سخت است آمیختگی پاییز حین شکفتن بهار اما فصل ها هم  جامه هایشان را بدست باد داده اند....

آدم ربایی های کودکان و کودک آزاری ها این روزها میراث خوار هر مجلس اعم فضای مجازی و یا  کمپینگ های خانوادگی شده است. این روزها تاب دلهره بر درخت جان مادران و پدران بسته شده که با هر تکانش چشم ها دل پیچه می گیرند.

بنا بر همین موضوع فرصتی دست داد تا با محسن معینی کارشناس ارشد حقوق جزا  و جرم شناسی گفتگوی کوتاهی با خبرنگار شبکه خبری البرزجهت آگاهی از شایعه پراکنی های اخیر در فضاهای مجازی و نسبت دادن موضوع کودک آزاری ها و کودک ربایی ها به گروهک های بر هم زننده  امنیت جامعه داشته باشم.

 یکی از معضلات و مسایل اساسی در جامعه کنونی ما عدم آگاهی حقوق شهروندی در حوزه قضا و همچنین مباحثی از این دست است که به دلیل همین ناآگاهی ها مورد آسیب جدی واقع می شوند. حال بفرمایید کودک آزاری و کودک ربایی از نظر قانون چیست?
از نظر قانون  کودک آزاری عبارت است از هر گونه فعل یا ترک فعلی که باعث آزار روحی و جسمی و ایجاد آثار ماندگار در وجود یک کودک شود. که برخی ازا ین آثار می تواند مخفی باشد مثل ممانعت از حضور در کلاس درس، محروم کردن او از غذا، حبس در حمام و یا زیر زمین  و برخی از کودک آزاری ها فیزیکی است مانند تنبیه بدنیو تجاوز جنسی به کودک که این روزها آثار آشکار آن را شاهد هستیم .
و اما کودک ربایی ؛ دزدیدن کودکان زیر سن بزرگسالی به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا هر منظور دیگر گفته می شود، که از خود توان مقاومت نداشته باشند که متاسفانه این روزها در کشور تا حدودی سایه افکنده است.

این روزها  کم و بیش واقف هستید که در میان جامعه تنش ایجاد شده و بنوعی وحشت درونی در خصوص همین موضوعات اتفاق افتاده  که حاصل آن بر می گردد به حوزه انتظامی و امنیتی که انان بنوعی بانی آن هستند و این ذهنیت ایجاد شده که آیا نیروی انتظامی در بحث امنیت دچار اشکال شده است یا خیر آدم ربایان و سارقان رو به افزایش هستند؟  ویا گویی گروه های تروریستی با نام دیگری در حال ب هم زدن آرامش روانی جامعه هستند؟نظر شما در این باره چیست?
دقیقا همین امر بشکل قارچ گونه ای در حال ریشه دواندن است.با کمی بررسی می توان به این امر پی برد که، هیچ یک از سووالات مطرح شده ثبات خاصی و پاسخ خاصی ندارد که بتوان بر اساس منطق تعریف شده ای روی آن مانور داد؛ چرا که، همانطور که خود شما به عنوان رسانه ای که  در دل جامعه حضور دارید تلاش های بی وقفه  و شبانه روزی عزیزان نیروی انتظامی  را  همچنان با اقتدارو قدرت وافر با چشم می بینید . پس این موضوع مستدل شده است. در بحث سارقان و آدم ربایان نیز این موضوع است که تغییری در این  اصل نشده  در حالی که ما با کاهش جرایمی مانند سرقت  وبحث سارقان  قدیمی یا همان متکدیان سودجو و سارقان اتومبیل هستند که سال ها در کنار ما زندگی سپری می کنند. روبرو هستیم.  اما در خصوص ذهنیت مردم نسبت به  تغییر نام تروریست ها در قالب  آدم ربایان از داعش، تکفیری، طالبان، منافقین خصوص کودک ربایی باید بشما عرض کنم این ها شایعات پوچ و بی اساسی بیش نیستند که عنوان می کنند پس از حمله موشکی به قصد انقام در این جامه نمود پیدا کرده اند. باید به عرض هموطنان فهیم برسانم که، جای هیچگونه نگرانی نیست و نخواهد بود؛  تنها تفاوت روشنی که وجود دارد این است که، متاسفانه فضای مجازی جولان گاه شایعات و گاها امور خیرخواهانه شده  و آنقدر هم نشر اکاذیب  در آن به حد اکثر خود رسیده که براحتی افکار مردم را مورد هجوم قرار میدهد. از سویی افراد در این میان حال ما نامش را مسببین خیر می گذاریم به لحاظ آگاهی دادن مردم از حیث حقوق شهروندی شروع به ساخت و نشر فیلم ها ی مستندی در حوزه کودک( کودک آزاری و کودک ربایی) می کنند که،  چون متاسفانه با هیچ کارشناس قضایی، انتظامی و یا روانشناس متخصص این حوزه گفتمان کارشناسانه ای صورت نداده  و تنها به صرف یک مجری و اکیپ  فیلمبرداری بسنده نموده  مشکلاتی را از این دست سبب می شودچرا که وی تنها مسیر سوژه را بدون هیچ برنامه مدون کارشناسانه ای دنبال می کند.

 بار حقوقی این نوع مستندسازی ها که می شود بر هم زدن نظم امنیت کشور اینطور نیست؟
دقیقا درست می فرماید. مجری خواسته نا خواسته بدلیل عدم آکاهی کافی از موضوع و تنها به صرف به تصویر کشیدن مواردی از این دست، دو عامل متضاد را موجب می شود؛ یکی این که خانواده ها را بسویی سوق می دهد که مراقب فرزندان و کودکان خود باشند که این استناد خوبی است اما از سویی دیگر ضربه ای جبران ناپذیر بر پیکر امنیتی و اختلال در آرامش به جهت ایجاد رعب و وحشت میان افکار عمومی ، می زند.در حالی که اگر با برنامه ریزی حساب شده ای  پیش می رفت می توانست بار مثبت و آثار آن را در اجتماع بیشتر نمود نماید اما می بینیم که، نتیجه ناپختگی عمل کردن تشنج افکار عمومی و هرج و مرج در جامعه را سبب گردیده است که اگر در طول ساخت برنامه با مشاورانی که خدمت شما عرض کردم گفتمانی ترتیب می داد نه تنها می توانست با متد حرفه ای تری،  آموزش های لازم در بحث  مقابله  با معضل کودک ربایی و کودک آزاری، سرقت به آحاد جماعه تزریق نماید.

گاه اتفاق می افتد که، مردم انتظار دارند درجریان بازگویی و شفاف سازی  جرایم اتفاق افتاده  قرار گیرندو مرتب دنبال آمار و ارقام هستند بنظر شما از بعد حقوقی و قانون امنیتی اشاعه  و نشر مداوم جرایم صورت گرفته پیامد خوب در بر دارد یا خیر؟

به سووال خوبی اشاره نمودید، ببینید شاید عزیزان ما در نیروی انتظامی روزانه با بسیاری از این موارد حتا شاید از نوع مسلحانه اش سروکار داشته باشند اما دلیل نمی شود به سببب بار امنیتی که دارد بازگو شود .چرا که  دشمنان همیشه در کمین نشسته اند و از جدال افکار عمومی نهایت استفاده را بر علیه خود مردم و نظام حاکم بکار می برند و اطمینان و اعتماد مردم از نیروی امنیتی جمهوری اسلمی سلب می کنند که به همین دلیل بنفع منافع امنیتی کشور نیست . مصداق بارز آن نشر و پخش فیلمی هایی نا خوشایندی  در خصوص کارهای حیوانی گروه داعش در بحث اعدام ها  از سوی خبرنگاری بود که به خیال خود تشدید نفرت افکار عمومی را از این گروهک بهمراه خواهد داشت که متاسفانه عکس آن اتفاق افتادو آنهم   ترس و تنش روانی میان مردم  بود و بس.

و اما کلام آخر: اگر کمی دقت نماییم می بینیم که، سارق بنیتا اصلا قصد کودک ربایی و قتل وی را نداشته بلکه هدفش سرقت خودرو بوده که  نتیجه کار می شود آسمانی شدن  بنیتا.....
محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
کودک آزاری کودک ربایی حقوق معینی
تعداد دفعات مشاهده شده : 383
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید