کد مطلب : 55067 / تاریخ ثبت : 1396/05/01 09:47

انتخابات نظام پزشکی کشور ، سفید آبی بنفش

بدلیل اختلال در سامانه فنی٬ انتخابات نظام پزشکی در سراسر کشور از الکترونیکی به دستی تبدیل شد

گفتگوی خبرنگار پارلمانی شبکه خبری البرز با علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست های خارجی مجلس در خصوص انتخابات مبهم سازمان نظام پزشکی.

بدلیل اختلال در سامانه فنی٬ انتخابات نظام پزشکی در سراسر کشور از الکترونیکی به دستی تبدیل شد.

آقای رحیمی بفرمایید چطور شد فراینذ انتخابات الکترونیکی به دستی منجر شد ؟
این خبر (جمعه ۱۳۹۶/۴/۳۰) حین برگزاری انتخابات منتشر و موجب ناراحتی بسیاری از رأی دهندگان و کاندیداها شد.

همین اختلالات در حین فرآیند رای گیری در روز ۲۹ اردیبهشت برای انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی در برخی شهرها اتفاق افتاد تفاوت در این بود که انتخابات شوراها در بعضی شهرها الکترونیکی انجام شد اما انتخابات نظام پزشکی کشور بطور سراسری الکترونیکی بود.

آیا  چنین فرآیندی به لحاظ حقوقی قابل توجيه است؟
چنین اختلال های فنی ممکن  است بلحاظ فرایندی قابل جایگزینی باشد اما  بلحاظ حقوقی و اجرایی بهیچوجه قابل ترمیم و جبران نیست و خسارت‌های زیادی را متوجه برگزارکنندگان، نامزدها و حتی رای دهندگان می نماید.

 تجربه برگزاری انتخابات الکترونیکی در سطح وسیع (و البته نه بطور کامل و ملی) در انتخابات اخیر شوراهای اسلامی آسیب شناسی و تحلیل فنی و حقوقی نشده است که بعنوان یک پروژه پایلوت ملی آسیب شناسی و تحلیل نتایج ان ضرورتی است حتمی.

ما متاسفانه در انتخابات در فرایند برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی نیز همین مشکل اختلال را در سامانه الکترونیکی (اعم از سامانه مرکزی یا شعبه اخذ رای) را در شهرهای مختلف تجربه کردیم چرا  این مورد مجدد تکرار شد: یله کاملا درست است آثار بد آن همچنان مستند دعاوی و مطالبات ذوی الحقوق و کاندیداها است.

 بدلیل نگرانی زیادی که از کارآمدی سامانه انتخابات الکترونیکی حین اخذ رای و در زمان شمارش آرا داشتیم چند هفته قبل از زمان برگزاری انتخابات مراتب عدم اطمینان خود و تبعات زیانهای احتمالی را حضورا به وزیر کشور یادآوری نمودیم گرچه وزیر کشور اعلام کرده بود که حتی اگر یک درصد از کارایی دستگاهها و سامانه انتخابات الکترونیکی اطمینان نداشته باشیم اجازه برگزاری نمی‌دهیم اما حتی یک درصد از دغدغه ما بعنوان هیات نظارت بر انتخابات نیز برطرف نشد و انتخابات طبق برنامه ریزی قبلی بصورت الکترونیکی برگزار شد.

ما  بنوعی تجربه های قبلی پیش روی هیات‌ مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی کشور را شاهد بودیم بنظر شما نمی بایست کل  انتخابات کشو الکترنیکی نمی شد؟

با شما موافق هستم. اصولاً نباید به یکباره کل کشور را زیر بار انتخابات (تحلیل نشده) الکترونیکی می‌بردند تا در صورت مواجهه با وضعیتی که اکنون پیش امده (مقابل پیش بینی بود) با سردرگمی نسبت به اعتبار و صحت آرا و همچنین اعتبار شمارش و تجمیع آرا حداقل بتوان با مدل و روش قابل قبولی با شفافیت لازم به فرآیند نهایی انتخابات رسید.

 وضعیت نارضایتی شدید در جامعه پزشکی کشور ناشی از برگزاری انتخابات الکترونیکی در شرایط اختلال سیستمی و در نهایت وجود دو سیستم رای گیری بریده ازهم (الکترونیکی سپس دستی) قابل درک است.

تک تک آرا جامعه پزشکی حق الناس بوده و همه کاندیداها در سراسر کشور ذینفع این انتخابات هستند و البته بنا به تجربه انتخاباتی چنین اختلالی نیز قابل پیش بینی بود.

سازمان نظام پزشکی سرمایه اجتماعی انباشته ای برای استیفای حقوق بیماران و پزشکان (در قالب اساسنامه و قوانین و مقررات مربوط) بشمار می‌آید. زیبنده نیست که چنین سرمایه بزرگی را با سوء تدبیر دستخوش تزلزل نموده و به انگیزه های جامعه پزشکی کشور ضربه زده شود.

همانطور که می دانید کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بعنوان مرجعی قانونی از موضع وظایف نظارتی خود می‌تواند با تدبیری فوری نظر موثر خود را به هیات مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی کشور برای تصمیم گیری در خصوص وضعیت پیش رو اعلام نماید.فکر می کنید این امر موثر واقف شود؟

 حتی با وجود چنین وضعیت تلخ پیش امده ای نباید جامعه پزشکی کشور را با آشفتگی و سردرگمی در یک انتخابات سرنوشت ساز ملی و صنفی رها کنیم.
محبوبه اقتداریان
.چاپ مطلب
انتخابات نظام پزشکی کشور
تعداد دفعات مشاهده شده : 535
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید