کد مطلب : 54405 / تاریخ ثبت : 1396/03/29 09:32

در جمع خبرنگاران مطرح شد:

تولید ۶ واکسن بی هوازی در موسسه رازی

رئیس بخش واکسن های بی هوازی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از تولید شش واکسن بی هوازی در این موسسه خبر داد.

دکتر رضا پیله چیان با اشاره به فعالیت های بخش تحقیق و تولید واکسن های بی هوازی دامی موسسه رازی اظهار کرد: در این بخش با استفاده از باکتری های بی هوازی که عمدتا کلستریدیوم ها هستند، شش نوع واکسن با همکاری شعب این موسسه در مشهد، اهواز، شیراز و کرمان تولید می شود.

وی با بیان اینکه واکسن های بی هوازی دامی در مجموع در این بخش و شعبه های موسسه رازی تولید می شود، افزود: برخی شعب موسسه رازی مانند شعبه کرمان و اهواز فقط واکسن انتروتوکسمی است.

رئیس بخش واکسن های بی هوازی موسسه رازی خاطرنشان کرد: در این بخش بر علیه چهار باکتری کلستریدیوم پرفرنژنس تیپ B,C,D و کلستریدیم سپتیکوم، ۴ نوع واکسن تولید می شود که در مجموع تحت یک واکسن چهار ظرفیتی به نام انتروتوکسمی عرضه می شود.

وی شاربن علامتی را از دیگر فرآورده های این بخش در موسسه رازی عنوان کرد و گفت: این واکسن بر علیه بیماری شاربن علامتی در گاو و گوساله تولید می شود.

پیله چیان بیان کرد: واکسن قانقاریای عفونی کبد گوسفند از دیگر واکسن هایی است که در این بخش به تولید می رسد و بر علیه این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تمامی واکسن های تولید شده در این بخش به لحاظ اهمیت در کشور استراتژیک محسوب می شوند، تصریح کرد: واکسن های تولید شده در این بخش از جمله واکسن هایی هستند که به صورت صد در صد در داخل کشور و در موسسه رازی تولید می شوند و تاکنون به کشور وارد نشده اند.

رئیس بخش واکسن های بی هوازی موسسه رازی ادامه داد: تولید این واکسن ها در موسسه رازی از سال ۱۳۱۴ آغاز شده و به مرور طی دهه های گذشته افزایش دز پیدا کرده اند که در ابتدا سالانه ۲۰۰ هزار دز تولید می شد و اکنون ظرفیت تولید به ۱۲۰ میلیون دز در سال رسیده است.

.چاپ مطلب
تولید واکسن بی هوازی موسسه رازی
تعداد دفعات مشاهده شده : 231
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید