کد مطلب : 54312 / تاریخ ثبت : 1396/03/23 12:44

صفحه‌ی خط‌خطی «شهروند» در دفتر مدیریت‌شهری کرج؛

صدای خفه‌ی شهر در گلوی شورا

جلسه‌ی علنی شورا درحالی برگزار شد که «قانون» بعنوان فصل‌الخطاب در مناقشات، غایب بزرگی بود؛ غیبتی که در کنار تضییع حقوق شهر و شهروندان، لزوم بازنگری در رویه‌ی شورای شهر کرج را به جِد مطرح می کند...

«اعتراض فرمانداری غیرقانونی ست»، «فرمانداری حق اعتراض بر مصوبه‌ای که قبلاً تأیید شده را ندارد»، «فرمانداری حق تفسیر ندارد»، «فرمانداری حق ورود ندارد»، «اعتراض وارد نیست» و... ؛ جملاتی که در جلسه‌ی رسمی شورای شهر کرج (23 خرداد 96) به کرّات شنیده شد.

دویست و نود و دومین نشست علنی شورای شهر کرج با حضور معاون مالی و اقتصادی شهردار و اکثریت اعضاء درحالی برگزار شد که «قانون» بعنوان فصل‌الخطاب در مناقشات، غایب بزرگی بود؛ غیبتی که در جدال اعضاء بر سر مفاهیمی چون «توافقات قبلی کان‌لم یکن است»، «اجرای مصوبه به صلاح نیست»، «ابلاغ مصوبه»، «تعیین‌تکلیف قدیم و تعیین‌تکلیف جدید!» و... نمود می‌یافت و وقت جلسه در نوعی عدم‌مفاهمه، آبی بود که روی زمین ریخت.

در این جلسه همچنین بار دیگر، پرونده‌ی سفر پرماجرای رئیس‌جمهوری به کرج باز شد؛ لایحه‌ای که پیوست اولین مصوبه‌ی ۵۰۰میلیونی جهت پشتیبانی سفر، به صحن آمد و طی آن شهرداری کرج مدعی شده بود تا سقف یک‌میلیارد و دویست میلیون تومان در طول این دید و بازدید هزینه کرده است؛ رقمی که هرچند در نشستی دیگر، سقف اش فرونشست و تا یک میلیارد و صد و بیست میلیون، کوتاه و مصوب شد اما نه‌تنها باعث ایجاد جریان آب گل‌آلودی برای منتقدان دولت گردید تا ماهی‌های درشتی بگیرند؛ بلکه در نوعی انفعال از سوی استانداری، تا انعکاس در شبکه‌ی خارجی «من و تو» پیش رفت و پشت میزگردهای BBC هم نشست؛ حال‌آنکه مسئله آنقدرها هم گره‌دار نبود!

«در کجای دنیا 2 قوطی‌رنگ، هزینه‌ی30میلیونی در بر دارد؟ آماده‌سازی سرود دانش‌آموزی 2میلیون هزینه داشته ولی عنوان کرده‌اند که 30میلیون تومان خرج شده! دولتی که سفر یک‌روزه داشته، چه نیازی به مسواک و خمیردندان با هزینه‌ی 450هزار تومان دارد؟» این‌ها سخنان فتح‌الله حقیقی، معاون سیاسی-امنیتی استاندار البرز بود که هرچند دیرهنگام اما بالأخره در جلسه‌ی شورای اطلاع‌رسانی، مقابل رسانه‌ها نشست تا شفاف‌سازی نماید. چندی بعد هم فرمانداری کرج، مصوبه را پس زد و مبلغ هزینه‌ی سفر رئیس‌جمهور به البرز را به حدود ۸۰۰ میلیون تومان کاهش داد.

رئیس کمیسیون بودجه در این‌باره اظهار کرد: «فرمانداری علاوه‌بر 500میلیون تومانی که قبل از سفر استانی رئیس‌جمهور به همراه هیئت دولت به استان البرز تأیید شده، دیگر هزینه‌های پذیرایی به استثناء 3- 4 بند را رد کرده است.»

رضا شریفی با بیان‌اینکه: «فرمانداری هزینه‌هایی مانند اقامت در هتل، خرید اقلام سرمایه‌ای، خرج برای تعمیرات و خرید کولر برای برخی از سالن‌ها را پذیرفته است» تصریح کرد: «باتوجه به مواردی که فرمانداری پذیرفته، درمجموع نزدیک به 300میلیون تومان را به اضافه‌ی 500میلیون تومان مصوب یعنی حدود 800میلیون تومان را قبول نموده است.»

مصوبه ی این سفر بار دیگر در صحن امروز، سر از دستورجلسه بیرون آورد و به سمت سهم‌خواهی بیشتر گردن کشید. آنچه در نشست امروز قابل رؤیت بود، دست بالایی‌ست که شهرداری نسبت به شورا دارد و حتی می‌توان گفت با جنجال، خواهان سهم بیشتری از حق فرمانداری هم هست تا جایی‌که عضو شورا (حسام عباسی) به محض ورود به جلسه -بعد از 52دقیقه تأخیر- در تذکری به معاون مالی و اقتصادی شهردار گفت: "لطفاً چند درجه لحن‌تون رو تلطیف کنید!"

هرچند از همان روزهای بحث داغ این سفر، تنی چند از اعضاء شورا، بر ارائه‌ی فهرست مخارج تأکید داشتند اما در همین جلسه، بار دیگر معاون مالی و اقتصادی شهرداری کرج خطاب به شوراییان گفت: «اگر مشکلی هست آقای قدسیان می‌آید و ریز مطالب را می‌گوید!» وعده‌ای که خودش به‌عنوان گره‌ای در این کلاف، کور و کورتر شده است.

پیامد مصوبه‌ی سفر اما همچنان بلاتکلیف ماند چرا که شهرداری مدعی‌ست شورا نمی‌تواند از مصوبه‌ای که ابلاغ کرده، تخطی کند هرچند فرمانداری کرج روبه‌روی هزینه‌ی این سفرِ امیرارسلانی، معترض ایستاده است.

دومین مصوبه‌ی مربوط به سفرهای جنجالی، به حضور شهرداران در اجلاس متروپولیس برمی‌گشت؛ مصوبه‌ای که جواز حضور شهردار کرج را در این اجلاس مهم صادر کرد اما "رضاپور" معاون مالی و اقتصادی، "پیغمبردوست" مدیر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل و "قدسیان" مدیرکل حراست شهرداری کرج  را روانه‌ی ترکیه نمود تا از سفارت کانادا ویزا بگیرند! اما فرمانداری زیرفصل این مصوبه نیز اعتراض کرده و نوشت: باتوجه به پایان دوره‌ی شورا، این سفر به صلاح نیست (هرچند از زیر پوسته‌ی شفاف این تذکر، مقصود اصلی دیده می‌شود).

در این خصوص رئیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی شورای شهر کرج به خبرنگار شبکه خبری البرز و ماهنامه رستاک گفت: «این اجلاس هر سال برگزار می‌شود و معمول این است که دانشی که در متروپول‌ها (کلانشهرها) وجود دارد رد و بدل گردد. شرکت در این اجلاس خوب است اما معمولاً شهردار کلانشهر می‌رود با یک نفر دیگر که یا کارشناس امر است و یا مترجم.»

مجید کاویانی اظهار کرد: «نکته‌ای هم که در این سفرها باید به آن توجه کرد این است که با چه توشه‌ای و درواقع علمی به این قبیل اجلاس‌ها می‌رویم؟ و وقتی برمی‌گردیم چه حاصلی برای شهر داریم؟ متأسفانه ماحصل این سفرها برای کرج چندان قابل‌توجه نبوده است و وقتی هم می‌گوییم گزارشی از سفر ارائه دهید، اکثراً در رابطه با "مراکز خرید" گزارش می‌دهند.»

 وی افزود: «به هرحال شهردار کرج مادامی که شهردار است، شخصیتی حقوقی دارد و بهتر بود با یک رویکرد کلان‌تری با موضوع برخورد می‌شد، از طرف دیگر ما هرسال چندهزار دلاری به‌عنوان حق عضویت می‌پردازیم. اگر شهردار با یک مشاور یا متخصص حرفه‌ای و با برنامه می‌رفت، به نفع شهر بود.»

این دستورجلسه نیز تعیین تکلیف نشد چرا که نمایندگان شهرداری کرج با صدای بلند اعلام کردند: "قبلاً به ما گفتید برویم!" و رئیس شورا هم چندین‌بار خطاب به معاون مالی شهردار گفت: "اجازه بدهید ما تصمیم بگیریم!"

در ادامه نیز معاون مالی و اقتصادی شهرداری کرج که بعنوان نماینده‌ی شهردار در جلسه حضور داشت، صحن را ترک کرد و نشست با حضور پرگو، معاون شهرسازی و معماری دنبال شد.

چانه‌زنی میان شهرداری و شورا در حالی در آخرین روزهای عمر شورای چهارم شدت گرفته و شورای شهر را زیر سایه‌ی بلند شهرداری کرج، محو کرده که شورای دور چهارم نیز چندان از این گوشه‌ی امن ناراضی نیست. به‌طوری که بارها اعضای شورا اعلام کرده‌اند «شورای شهرداری»‌ هستند.

مردمی که اعضاء را به نمایندگی خود انتخاب کرده، پشت درب‌های بسته ی ساختمان سفید صف می‌کشند. کرجی ها در خردادماه داغ امسال، تا ساعت 12.30 به‌وقتِ تعطیلی جلسه‌ی علنی شورا، پشت درب آهنی‌ای می‌مانند که قرار بوده ورودی شورای شهرشان باشد، نه شورای شهرداری.

یکی از شهروندان کرج که پشت نرده‌ها منتظر پایان جلسه ایستاده بود، به خبرنگار شبکه خبری البرز و رستاک گفت: «فقط ما موقع رأی دادن شهروندیم؟ مگه شورا باید به روی شهروند بسته باشه؟»
این شهروند در جواب این حرف حراست که گفت: «کسی در اتاق‌ها نیست و همه در جلسه هستند» بیان کرد: «کار خیلی از ماها با منشی‌های اینها هم حل می‌شه، اینها اگه یک کم دلسوز بودن نمی‌ذاشتن این‌طوری آفتاب بخوره به مغز سر ما و خودشون زیر کولر بشینن که مثلاً جلسه دارن!»

آرزو رضایی مجاز
.چاپ مطلب
شورای شهر کرج حقوق شهروندی اجلاس متروپولیس
تعداد دفعات مشاهده شده : 481
نظر شما
عکس کد
Show another codeکد جدید